Adetim gecikti, hamile miyim?

Adet gecikmesi kadınlarda dönem dönem görülebilen bir durumdur. Kadınlarda adet dönemi genellikle 28 gündür. Ancak, bu süre zaman zaman uzayabilmektedir. Gecikme sebepleri; hastalıklar, kilo değişimi, mevsim değişimi, stres ve diğer birçok faktör olabilmektedir.
üzgün kadın
Yılda bir-iki defa adet düzensizliği olabilir. Ancak adet kanaması gecikmesi senede bir-iki defadan daha sık oluyorsa, yani seyrek adet kanaması görülüyor veya uzun süreli kanama görülmüyorsa gerekli incelemeler yapılarak durumun açıklığa kavuşturulması ve tedavi edilmesi kadınların genel sağlığı açısından çok önemlidir.

Adet Gecikmesi ve Hamilelik İhtimali

Adet gecikmesi durumunda ilk akla gelen ihtimal gebe kalmış olma ihtimalidir. Bu durumda ilk yapılması gereken şey, bir aylık geçmiş dönem içerisinde gebe kalmaya neden olacak bir aktivitenin yani cinsel ilişkinin yaşanıp yaşanmadığının düşünülmesidir. Eğer geçmiş dönemde bir cinsel ilişki olmadıysa muhtemel geç adet sebepleri stres, mevsimsel değişiklikler, mekan değişiklikleri de olabilir. Başka olası bir sebep de bir şekilde o döngüde yumurtlama olmaması olabilir. İkinci durumun net olarak anlaşılabilmesi için doktor muayenesi sağlıklı bir analiz sunacaktır.
Tüm bu sebeplerin araştırılması neticesinde eğer hamile kalma ihtimali hala söz konusu ise bu durumda bir süre daha beklendikten sonra gebelik testi yapılmasında fayda olacaktır. Bazı durumlarda gecikme bir haftaya kadar çıkabildiğinden birkaç gün gecikme sonrası hemen heyecana kapılmamak gerekir ve sağlıklı analiz için biraz daha beklemek daha faydalı olacaktır.
Hamile kalma ihtimali hakkında daha fazla bilgi için “Hamile miyim?” Sorusunun Kesin Cevabı yazısını okuyabilirsiniz.

1 Yorum

  1. nilaycolak26 11/03/2015 Cevapla

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.