Ağrı Kesici Özelliği Olan Besinler

İçerdikleri maddeler ve besin özellikleri itibarıyla ağrı kesici özelliği bulunan yiyecekleri aşağıda bulabilirsiniz.
ağrı kesici besinler
ÜZÜM: Siyah üzümde bulunan antosiyonin ve kuersetin ile hem siyah hem beyaz üzümde bulunan “resveratrol” adlı maddelerin ağrı kesici etkileri üzerine yoğun bilimsel çalışmalar mevcut. Ön çalışmalar eklem kıkırdağını ve omurlar arasındaki diskleri de koruduğunu destekliyor.
ZENCEFİL: Ağrı kesici ve iltihap kurutucu özellikleri olan zencefil hakkında 2010 yılında yapılan bir çalışma, egzersize bağlı kas ağrılarını azalttığını iddia ediyor. Günde 2-3 tatlı kaşığı öneriliyor.
SOYA FASULYESİ: Etkisi “izoflavon” içeriğine bağlı. Günde 40 gram soya proteininin diz kireçlenmesi olanlarda ağrı ve hareket kısıtlılığını azalttığı bildiriliyor. Özellikle erkeklerde çok etkili.
ZERDEÇAL (Hint safranı): Zerdeçala rengini veren “Curcumin” adlı pigment, ağrı kesici ve iltihap kurutucu özelliklere sahip. Kireçlenmesi olan hastalarda yapılan bir çalışmada günde 200 miligram Curcumin alınmasının ağrıyı azaltıp hareketleri artırdığı belirtiliyor.
KİRAZ VE VİŞNE: Antosiyanin ve biyoflavonoid içeriğiyle ağrı kesici, iltihap kurutucu ve kireçlenme karşıtı etkileri gündemde. Gut tedavisindeki etkinliği çalışılıyor. Mevsiminde günde bir avuç yeterli.
KAHVE: Ağrı eşiğini yükselttiği bildiriliyor. Egzersizden önce bir fincan öneriliyor. Ancak kahvenin yararları kadar zararları da tartışılan bir madde olduğunu unutmayın.
BALIK: Başta somon olmak üzere yağlı balıkların Omega-3 içerikleriyle ağrıları azalttıkları belirtiliyor. Haftada 2-3 kez yemek yeterli.
KOYU YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER: Yüksek antioksidan içeriği ve bazik yapılarıyla etkililer. Yüksek K vitamini içeriği kemikleri güçlü tutuyor.
CEVİZ: Ceviz bol miktarda Omega-3 içeriyor. Çiğ tüketildiğinde ağrı ve iltihabı azaltabiliyor.
ACAİ ÇİLEĞİ: Antioksidan ve Omega-3’den zengin. Kireçlenme ve ağrı üzerine etkileri çalışılıyor.
KETEN TOHUMU: Omega-3 içeriyor. Ağrı kesici ve iltihap kurutucu etkiye sahip.
KEREVİZ: 3 n-butilftalin içeriyor. Artrit, gut ve fibromiyalji ağrısı üzerine etkileri çalışılıyor. Besinlerin ve içlerindeki maddelerin ağrı kesici etkilerinin bulunduğunu belirten Göktepe, ağrı çeken hastaların bu besinleri ilaç yerine kullanmak yerine, günlük diyetlerinin içerisine makul miktarlarda ekleyerek tüketmelerini öneriyor.
Kaynak: www.posta.com.tr

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.