Akciğer Enfeksiyonları

Genellikle akciğer enfeksiyonları diye adlandırılan alt solunum yolu enfeksiyonları yaygındır. Vücut, birkaç gün yatak istirahatiyle bunların çoğunun üstesinden gelirken bazıları ciddi ve kronik hale gelebilir.
akciğer enfeksiyonları
Bronşit, pnömoni (zatürre) ve plörezi akciğerlerin farklı bölümlerini etkileyen enfeksiyonlardır. Akciğerlerin büyük dallarının ya da bronşlarının enflamasyonu olan bronşit, normalde hava yollarını nemli tutmak için üretilen mukusun aşırı üretimini uyaran bakteriyel ya da viral bir enfeksiyon söz konusu olduğunda ortaya çıkar. Enflamasyon hava yollarının daralması ve kendinizi kötü ve soluksuz hissetmenize neden olurken, aşırı mukus öksürüğe sebep olabilir.
Pnömoni (zatürre), bir enfeksiyonun bronşiyollere (daha küçük dallar) ve her iki bronşiyolün sonunda yer alan ve oksijenin kan dolaşımına verildiği küçük hava kesecikleri olan alveollerin enflamasyonuna ve içlerinin sıvı ile dolaşımına neden olur. Bu, akciğerlerin kan dolaşımını ve tüm vücuda kan pompalama yeteneğini etkiler.
Pnömonisi olan kişiler genellikle iştahsız, bitkin be ateşli olurlar. Balgamlı öksürük, soluk almama ve göğüste sıkışma gibi yakınmaları da olur. Yanlarda keskin bir ağrı gelişirse, bu, enfeksiyonun akciğeri saran zara yayılmış olabileceği anlamına gelir ki plörezi adı verilen durumdur.

Enfeksiyona ne sebep olur?

Çoğu akciğer enfeksiyonuna bakteriler,birkaçına da virüsler sebep olur. Bazıları basitçe teneffüs edilebilir ve diğerleri de bünyemizin zayıf düşmediği sürece boğazda zararsız bir şekilde yaşarlar. Astım, kronik bronşit, kalp hastalıkları, diyabet ya da kanser gibi uzun süren hastalıklar sebebiyle direnciniz zayıflamışsa, yaşlıysanız ve normal olarak hareket edemiyorsanız akciğer enfeksiyonlarına daha eğimli hale gelirsiniz. Tütün içinler de özellikle zayıftır çünkü, sigara dumanı bronşların cidarını zedeler ve mikroplara karşı direncini azaltır.
Pnömoninin daha ender rastlanan türleri, kötü havalandırma koşullarında ya da sıcak sistemlerinde bulunan mikropların sebep olduğu lejyoner hastalığı ve evcil papağanlarda dahil olmak üzere bazı kuşlardan yayılan psittakozis (ornikozis) dir.
Çoğu yetişkin, hayatının bir döneminde bir bronşit atağı geçirir. Genellikle bir ya da iki hafta sürer ve çoğu insan medikal tedaviye gerek duymak sızın üstesinden gelir. Yaklaşık 10 gün sonra hala bir düzelme olmazsa doktora gitmelisiniz. Bronşit ve pnömoni gibi akut enfeksiyonlar, akciğerlere önemli ölçüde etki ederler ve denetlenmeleri gerekmektedir.
Bronşit ve pnömoniyi tedavi etmenin başlıca yolu antibiyotik tedavisidir çünkü, her ikisine de normal olarak bakteriler sebep olur. Ancak, viral enfeksiyonlar antibiyotiklere yanıt vermez ve bunlarla savaşmanın tek yolu vücudun kendi savunma yöntemleridir. Pnömoni ve plörezi oldukça ağrılıdır ve ağrı kesici gerektirir. Ağır enfeksiyonlarda oksijen hayat kurtarıcı olabilir.

Kronik Akciğer Hastalıkları

Ölümcül bir hastalık olan amfizemde alveol duvarları büyük oranda ortadan kalkmıştır ki bu da vücuda oksijen emilimini güçleştirmektedir. Sonuç olarak, kişi soluyamamaktan dolayı kötüleşir ve çoğunlukla birkaç metreden fazla yürüyemez ve akciğer enfeksiyonlarına eğilimlidir.
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) amfizem ve bronşitin bir arada bulunmasıdır. Kronik bronşit, akut bronşite benzer biçimde oluşmaktadır. Yalnız birkaç haftada iyileşmek yerine, öksürük, balgam, nefes alamama gibi şikayetler akciğerdeki direncin azalması ve skar dokusunun gelişmesi ve akciğer dokusunun sertleşmesi nedeniyle sürekli hale gelir.
Amfizem vakalarının küçük bir bölümü genetiktir ancak, amfizem ve KOAH’ın en sık sebebi tütün kullanımıdır. Uzun bir süre tütün içilmiş olsa bile, tütünün bırakılması her iki durumun gelişme riskini de dramatik bir şekil de azaltır. Eğer zaten gelişmişse bırakmak semptomların azaltabilir.
KOAH’ın tedavisi yoktur ancak, semptomların hafifletilmesi mümkündür. Öksürük ilaçları çok faydalı değildir ancak, astımda kullanılanlara benzer bronkodilatatörler hava yollarının rahatlamasına ve wheezing’in düzeltilmesine yardımcı olabilir. Egzersiz önemlidir. Bir maske ya da burun sondasıyla verilecek oksijen bazı hastalara faydalı olabilir. Daha ileri olanların günün büyük bölümünde oksijene bağlı kalmaları gerekebilir. Fizyoterapi egzersizleri fazla mukus ve balgamın atılmasına yardımcı olabilir. Soluma alıştırmaları hastaların akciğerlerini daha verimli kullanmalarını, nefes darlığı ve panikten kurtulmalarını sağlayabilir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.