Akupunktur

Çin’de 3.500 yıllık bir geçmişe sahip olan akupunktur uygulaması, Geleneksel Çin Tıbbi (TCM)‘nın sınırları içinde… Akupunkturun tedavi edici ve canlandırıcı etkisi, “chi” olarak adlandırılan iç enerji akışımızın yeniden dengelenmesi ilkesine dayalı…
akupunktur
Geleneksel Çin Tıbbı’nda chi’nin bedende gözle görülmez olan ve meridyen diye adlandırılan 14 kanaldan aktığına inanılır. Chi’nin engellenmesi, dengesinin bozulması ve fazla etkin ya da zayıf olması durumunda, hastalık ortaya çıkabilmektedir. Yetersiz beslenme, genetik etkenler, enfeksiyonlar, yaralanmalar, hastalıklar, stres, duygusal hoşnutsuzluk, mevsim değişiklikleri, hava koşulları gibi nedenler, günün saatleri bile, chi akışını etkileyebilmektedir.
Akupunktur uzmanı, chi akışını etkileyebilmek için aku noktalarıyla bağlantı kurar; bu noktalar chi’nin yüzeye daha yakın aktığı bölgelerde konumlanmıştır. Uzman, bu noktaları çeşitli yöntemlerle harekete geçirebilir; ince iğneler yerleştirebilir; için için yanan kurutulmuş bitkilerin ısısını uygulayabilir; yuvarlak bir sondayla hafifçe vurabilir; lazer tekniklerini kullanabilir ya da parmaklarıyla basınç yaratabilir. Kaç seansın gerekeceği duruma bağlıdır. Bazen tek seansta sonuç alınabilmektedir; ancak çoğunlukla bir dizi uygulama gerekir. Bu uygulamalar, haftada bir ya da iki kez yapılabileceği gibi daha seyrek olması da uygun görülebilir.

Akupunktur nelere yardımcı olur?

Ağrılı artrit, baş ağrıları, migren, trigeminal nevralji ve zonayı izleyen nevralji gibi sağlık sorunları akupunktura son derece olumlu yanıt vermektedir.
Akupunktur, burkulmadan kırıklara birçok sorunun ardından kemiklerin iyileşmesine katkıda bulunduğu gibi, spor yaralanmalarında, depresyon ve endişede, fiziksel ilaç bağımlılığında, alerjilerde, sinüzitte ve stresin etkisiyle ciddiyet kazanan durumlarda yararlıdır. Ayrıca, insanlar herhangi bir fiziksel hastalığa yakalanmaksızın kendilerini kötü hissettiklerinde, koruyucu tıp işlevi de görmektedir. Ancak, hastalığın organ ve dokularda uzun dönemli hasara yol açarak cbi akışını engellendiği durumlarda, akupunktur tedavisinin fazla etkisi olamaz.

İlk Görüşme

Çin akupunktur uzmanıyla ilk görüşmenizin geleneksel olarak en az bir
saat sürmesini bekleyebilirsiniz. Sağlık geçmişinizi ayrıntılı olarak bilmek isteyecek ve yaşam biçiminizin bütün yönlerini değerlendirmeye alacaktır.
Görüşme süresince, tırnaklarınız, cilt renginiz, sesiniz, diliniz, gözleriniz, soluk alışınız, duruşunuz, duygusal durumunuz ve beden kokunuzla ilgili notlar alacaktır. Tanı aşamasının önemli bir parçası olarak, her iki bileğinizden de altışar kez nabzınızı sayacaktır; bu sayı 12 çift meridyenle onlarla bağlantılı organları işaret eder. Bu ölçümler, chi akışına ilişkin kuşkuların hangi bölgelere yönelik olduğunu ortaya koyacaktır.
Bedene, bu biçimde, bütünsel olarak yaklaşmak, ayrıntılı bir tablonun oluşmasını sağlar. Böylelikle, akupunktur uzmanı, sizi etkisi altına alan dengesizlikle ilgili kesin bir görüşe ulaşabilir ve bedene eski uyumunu geri kazandırarak kendi kendini tedavi etmesi için zemin hazırlayabilir. Akupunktur, ayrıca, belli semptomları gidermek, örneğin, akut ağrıları hafifletmek için, lokal olarak kullanılabilir. Bu durumda, komple bir tanı belirlemek zorunlu değildir; ağrılı bölgede bulunan aku noktalarını harekete geçirmek yeterli olacaktır.

İğnelerin Yerleştirilmesi

Uzman hangi aku noktaları üzerinde çalışacağını belirledikten sonra, bu nokralara ince, steril iğneler yerleştirir. Bu iğneler, cildin hemen üzerine yerleştirilebileceği gibi, 7.5-10 cm içeri de girebilirler. İğneler yerleştirildikleri noktalarda, gereken tedaviye bağlı olarak, bir-iki saniye ya da 20-30 dakika kalacaklardır. Uzman, etkiyi artırmak için, iğneleri çevirebilir ya da ileri geri doğru hareket ettirebilir. Chi’nin sakinleşmeye ya da yarışmaya gereksinimi olduğu durumlarda, iğneler bulundukları noktalarda hareketsiz bırakılacaktır. Bazı durumlarda ise, hafif bir titreşim yaratmak için, iğnelere düşük düzeyde elektrik verilebilir.
İğnelerin bedeninize batırılışını bir parça hissedersiniz; ancak bu anlık ve hafif bir duygudur ve rahatsızlık yaratmaz. İğneler teninizde bulunduğu sürece ılıklık, ağırlık, hissizlik ya da karıncalanma gibi bir duygu yaratabilir; ancak acı vermeyecektir. Bütün bu zaman boyunca, kollarınızda ve bacaklarınızda ağırlık duygusu oluşabilir; ayrıca keyif verici bir sürükleniş ya da gevşeme duygusuna kapılabilirsiniz.

Kulağa Uygulanan Akupunktur

Kulakta, bedendeki farklı bölgelerle bağlantılı birçok nokta yer almaktadır.
Kulak akupunkturu, çoğunlukla bedenin bütününe uygulanan akupunktura destek vermek için kullanılır. Ayrıca, sigara kullanma alışkanlığının terkedilmesi
amacıyla da uygulanmaktadır. Raptiyeye benzer minyatür iğneler, kulak üzerindeki belli nokralara yerleştirilip bırakılır. Böylelikle, hasta seansların dışındaki zamanlarda da, iğnelerin bulunduğu noktalara bastırarak gerekli etkiyi yaratmayı sürdürebilir.

“MOXIBUSTION” nedir?

Bütün akupunktur uygulamalarında geçerli olduğu gibi, “moxibustion” tekniğinde de herhangi bir acı verici etki söz konusu değildir. Bu teknikte, cht’nin zayıf olduğu aku noktalarına ısı uygulanarak akışın güçlendirilmesine çalışılır. Akupunktur uzmanı, iğneyi batırdıktan sonra, küçük bir külah dolusu kurutulmuş pelini iğnenin başına yerleştirir ve yakar. Çin kökenli şifalı bir bitki olan pelin, bu işlemde çubuk biçimiyle de kullanılabilir. İğneden bedene ulaşan sıcaklık, hastada hoş bir duygu yaratır. Pelin deri üzerine, iğne kullanmaksızın, doğrudan da uygulanabilir; pelinin altına bir parça zencefil ya da soğan yerleştirilerek, pelinin deriyi yakması engellenir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.