Alkol’ün İyi ve Kötü Yönleri

Dinç ve kondüsyonlu bir erişkinseniz, orta derecede bir alkol tüketimi sağlığınıza katkıda bulunabilir ve rahatlamanızı kolaylaştırabilir. Ancak alkol, “gereksiz” kalorileri beraberinde getirdiği gibi; fazla tüketildiğinde, çok iyi bilinen bazı sağlık ve davranış problemleri yaratmaktadır.
Alkol’ün İyi ve Kötü Yönleri
Az miktarda alkol tüketmekle sağlanan faydalar, sosyal yaşantı çarkını daha rahat döndürmekten başka anlamlar ifade etmektedir. Alkol, zor bir günün ardından rahatlamanıza yardım ederek stresi azaltır. Ayrıca, sözlü iletişimi perçinler. Bu, özellikle yemekler sırasında önem taşımaktadır; çünkü, konuştuğumuzda daha az yiyecek tüketerek sindirim sistemimize dolaylı bir yardımda bulunmuş oluruz.
Alkol ile, serbest radikallerin hastalık oluşturabilen tehlikeli etkilerinin sınırlanabildiği gösterilmiştir. Alkolde bulunan aktif maddeler, flavonoidiler adı verilen antioksidanlar olup; özellikle malt birası ve kırmızı şarapta bulunurlar. Bu maddelerin özellikleri üzümün tipine, toprağa, üzüm yetiştirilen bölgeye ve şarap yapma yöntemlerine göre değişmektedir. Bazı flavonoidler tıkalı atardamarlara saldırırken, diğerleri kanser-karşıtı etki göstermektedir. Bazılarının ise koroner tromboz görünme oranını azalttığı bildirilmiştir. Bu yüzden hekimlerin bazıları, anjina da dahil olmak üzere birtakım kalp hastalıklarında, orta derecede alkol tüketimini önermektedir.

Alkolün Yol Açtığı Sorunlar

Çok fazla alkol aldıktan sonra sarhoş olan bir kişi, sosyal bir sorun halini almakta; hatta hem kendisi hem de çevresi için tehlikeli olabilmektedir. Sarhoşluğun daha acı sonuçları vardır. Problem yaratan bir alkolik uzun vadede işini, arkadaşlarını ve ailesini kaybedecektir.
Uzun süreler boyunca aşırı alkol tüketmek, sağlık sorunları yaratabilmektedir. Bu tarzdaki kullanımların, karaciğer hasarının yanısıra kalp kaslarında rahatsızlık ve bazı kanserler oluşturduğu bildirilmiştir. Erkeklerde iktidarsızlığa (düşen testosteron düzeylerine bağlı olarak); kadınlarda cildin daha hızlı yaşlanmasına; gebe kadınlarda fetus anormalliklerine, hatta düşüklere yol açabilmektedir.

Ünite nedir?

Sağlık uzmanları, haftalık tüketilecek alkol miktarının erkekler için 28 ünite, kadınlar içinse 21 ünite ile sınırlanmasını önermektedir. Uzmanların konuyla ilgili ikinci uyarısı, erkeklerin günde 4 üniteden, kadınların ise 3 üniteden fazla alkol almamaları gerektiğidir. Sözü edilen toplam üniteyi yoğun alkol alarak tümüyle hafta sonunda tüketmek, vücuda yarar sağlamayacağı gibi, duyarlı ve sorumluluk bilinciyle gösterilen bir sosyalleşme örneği de sayılamaz.
“Bir ünite alkol” terimi yetkililerin yaptıkları ölçümler sonucu belirlenmiş bir değer olup; 10 mI (8 gr) etil alkole eşdeğer bir hacmi tarif etmektedir. Bu nedenle, her alkollü içecek için ünitenin karşılık geldiği miktar farklı olmaktadır. Örneğin, bir şişe kırmızı şarap dokuz üniteye eşdeğer iken, bir şişe beyaz şarap (sherry) 13.5 üniteye ve bir şişe cin 28 üniteye eşdeğerdir.
Ana sorunlardan bir tanesi alkolün sertlik derecesinin sabit olmamasıdır. Örneğin, kırmızı şarabın alkol oranı %9 ila %13 arasında değişmektedir. Bazı biraların ve Alman biralarının alkol oranı %3.5 hatta bazen daha az olup, bazılarınınki %8’lere varabilmektedir. Alkol oranı yüksek olan şaraplar, örneğin sherry ve port, için sertlik derecesi %20’leri bulabilmektedir. Cin, brendi ve viski ise %40 oranında alkol içerebilmektedir.
Bu yüzden, içki tüketirken ünite bazında düşünmeniz, sizi ne kadar içtiğiniz konusunda uyaracaktır. Ayrıca, ölçülerin ve içkinin sertliğinin değişken olduğunu hatırda tutmakta fayda vardır. Alkol kullanırken benimsenecek en yetkin yaklaşım, vücudunuza, kilonuza ve diğer özelliklerinize en çok uyan içki tüketim biçimini keşfetmek olacaktır. Yaşınız ve cinsiyetiniz kadar; enzim sisteminizin yapısı da önem taşımaktadır. Enzim sisteminiz alkolü metabolize etmeye yardım etmektedir. Düzenli olarak alkol alan kişilerin, nadiren ancak çok miktarda alkol tüketen kişilere oranla, alkolle daha iyi başettiği görülmüştür.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.