Altın Fiyatları Bilgi ve Takip

Altın fiyatları pek çok değişkene bağlı olarak hareketlilik göstermektedir. Bu değişkenler içerisinde yurtiçi ve yurtdışı piyasa gelişmeleri ve ayrıca yine yurtiçi ve yurtdışı altın talepleri etkili olabilmektedir. Altın fiyatlarını aşağıdaki tablodan takip edebilirsiniz.

Altın fiyatları nasıl belirlenmektedir?

Altın fiyatları 24 saat esasına dayalı olarak belirlenir. Fiyat değişimlerinde başta Amerika olmak üzere tüm dünyadaki para piyasaları hareketleri etkili olabilmektedir.
Altın nakde en kolay çevrilebilen ve tüm dünyada en geçerli emtia olarak bilinmektedir. Bu sebeple para olarak bildiğimiz ödeme ve birikim aracının en yakın alternatifi olduğundan paraya olan talep altına olan taleple ters orantılı olarak hareket edebilmektedir. Örneğin dolara olan talebin azalması veya dolar arzının çok yükselmesiyle birlikte yatırımcılar altına yönelebilmekte ve altın fiyatlarını artırabilmektedir.

Altın fiyatları ne olur?

altın fiyatlarıAltın fiyatlarının yıllara göre genel trendine bakıldığı zaman, genel olarak bir artış trendinde olduğunu görebiliriz. Bu sebeple, uzun vadede altına yatırım yapmak geçmişten gelen gözleme dayalı olarak akılcı bir davranış olacaktır. Türkiye’de özellikle ev hanımlarının altın günü yapması ve altını en öncelikli yatırım aracı olarak görmesi esasında tarihsel bir veri analizi ile karşılaştırıldığında akılcı bir davranış olarak yorumlanabilir.

Altın Fiyat Verileri Hakkında

Sayfamızda yer alan altın fiyatları Altınpiyasa.com sitesinden alınmaktadır. Fiyat verileri bilgi verme amaçlı olup, sorumluluğu kullanan şahıslara aittir. Altın fiyatları Türkiye serbest piyasası ve yurtdışı piyasalarda belirlenen fiyatlar üzerinden belirlenmekte olup en güncel verilerin iletilmesi editörlerin fiyatları güncelleme saatine bağlılık göstermektedir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.