Anksiyete ve Panik Ataklar

Ilımlı olursa, anksiyete işlerini daha iyi ve hızlı bir biçimde yapmanızı sağlar. Ancak, gereksiz yere ortaya çıkar ya da bunaltıcı veya ısrarlı olursa yardım isteyin. Anksiyete yaşamı çekilmez kılabilir.
Anksiyete ve Panik Ataklar
Stres yanıtının gündelik sonuçları uygun ortamlarda faydalı olacak şekilde bedeni ve zihni uyarıp engellerin aşılmasını sağlayabilir. Ne yazık ki, her 10 kişiden 1’inin hayatının bir noktasında, sorunlu anksiyete neden olabilir.
Bazen sebep açıktır – yaklaşan bir sınav, işvereninizle yaşadığınız bir tartışma, çözülmesi gereken ailevi bir problem, menopoz gibi – ve gerilim bittiğinde anksiyete de hafifler. Başka zamanlarda, bir olay o kadar üzücü ve tehdit edicidir ki, bittikten uzun bir süre sonra bile anksiyete yaratabilir. Bu durum, travma sonrası stres bozukluğu sendromu olarak bilinmektedir ve genellikle trafik kazası, yangın ya da saldırı gibi yaşamı tehdit eden olaylardan sonra ortaya çıkar.
Bununla birlikte, genellikle, kişi anksiyete sebebinin farkında değildir. Bunun sebebine ilişkin çeşitli teoriler bulunmaktadır. Örneğin, bazı kişiler olaylar karşısında daha kolay kaygılanma eğilimindedirler ve, özellikle hatırlanmayan derin bir endişe yaratan geçmiş olaylar söz konusu olabilir. Sebep ne olarsa olsun, böyle kişiler kendilerinde mutlak korku uyandırmayacak durumları yanlış yorumlama eğilimindedirler. Psikologlar, o durumun kişiye davranışsal/kognitif terapi kullanılarak anlatılmasının ve yeniden yapılandırılmasının anksiyeteyi giderebileceğini savunmaktadır.
Uyuşturucu ilaçlar akut anksiyetenin tedavisinde etkilidir ve hekim, bu ilaçları bazı tür yüksek anksiyete durumlarında kısa süreli olarak kullanılmaları için reçeteleyebilir. Anksiyeteye eğilimliyseniz, rahatlamayı ve stresi azaltmayı öğrenmeniz de çok yararlı olabilir.

Panik Ataklar

Bazı kişiler, panik atak denen ani anksiyete dalgaları yaşarlar. Anksiyetenin tüm hoşa gitmeyen semptomları, akut bir korku duygusuyla birlikte ve şiddetli biçimde ortaya çıkar. Ataklar bir saate kadar uzayabilir ve yalnız semptomlar nedeniyle değil, aynı zamanda, yakınan kişilerin bayılmak ya da kusmak gibi kendilerini mahçup edecek bir şey yapmaktan duydukları korku nedeniyle, ileri derecede ıstırap vericidir. Panik ataklar, genellikle, fobilerle ilişkili panikten farklı olarak biriken bir sebebe bağlı olmak sızın gelişir.
Panik atakların tedavisi genellikle bir uzmanla birlikte yapılan kognitif/davranışsal terapiyi içerir. Uzman, kişinin paniği tetikleyebilen ve kalıcı hale getirebilen düşünce ve duyguları anlamanıza yardımcı olacak ve kişiye bunların üstünden gelmenin yollarını öğretecektir.
Panik atakların önlenmesi için bazı antidepressanlar kullanılabilir. Bunlar ayrıca, depresyonun belirtisi olan bir tip anksiyetenin tedavisinde de kullanılabilir.

Anksiyete nasıl tanınır?

Duygusal belirtiler; sürekli kaygı ve korku, aşırı uyarılmışlık, yorgunluk hissine rağmen yeterince uyuyamamak ve konsantre ya da organize olamamaktır. Fiziksel semptomlar arasında hiperventilasyon, düzensiz kalp atışları (çarpıntı), nefes darlığı, terleme, ishal, ağız kuruluğu, göğüste sıkışma hissi, bulantı, baş dönmesi ve kas ağrıları yer alır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.