Anne sütü neden faydalıdır?

Yeni doğan bebeklerin eğer mümkünse mutlaka anne sütüyle beslenmesi son derece önemlidir. Çünkü anne sütü bir bebeğin sağlıklı gelişiminde gerekli olan tüm maddelerin doğal olarak bulunduğu inanılmaz bir besin kaynağıdır.
anne sütünün faydaları
Ayrıca ortaya çıkabilecek birçok hastalığın anne sütü tarafından engellendiği biliniyor. Örneğin zatürree hastalığına sebep olan Pnemococcus adlı bakteri anne sütü tarafından durduruluyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerde duyma sorunu, solunum sistemi enfeksiyonları gibi sorunlar beslenmeyenlere oranla çok daha az görülüyor.

Anne Sütünün Kansere Karşı Koruduğu Biliniyor

Anne sütünün bebekler üzerinde bunun gibi daha pek çok faydalı etkisi var. Son olarak ise anne sütünün kansere karşı koruyucu etkisi olduğu ortaya çıkarıldı. Hatta bir araştırmaya göre çocukluk döneminde görülen lenf kanseri risklerinin biberonla beslenen bebeklerde de diğerlerine oranla dokuz kat daha fazla olduğu anlaşıldı.
Anne sütü kanserli hücrelerin yerini tam olarak belirleyebiliyor ve daha sonra bu hücreleri tek tek öldürüyor. Bunun sebebi ise sütün içindeki alpha-lac (alphalactalbumin) olarak bilinen bir madde. Bu madde sütün içindeki laktoz şekerinin üretilmesine yardımcı olan bir protein tarafından oluşturuluyor. Böylece anne sütüyle beslenen bebekler diğerlerine oranla kansere karşı doğal yollarla korunmuş ve sağlıklı yetişme imkanı elde etmiş oluyorlar.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.