Antibiyotikler bazı bakterilere neden etki etmezler?

Bakteriler, canlılar âleminin en yaman savaşçılarındandır. Bakterilerin antibiyotiklere karşı kullandıkları savunma yöntemleri o kadar çeşitlidir ki, antibiyotikler çoğu zaman ne yapacaklarını şaşırarak etki güçlerini yitirirler.
antibiyotikler
Bakterilerin bir kısmı antibiyotiğin vücuda girdiğini anladığında hemen çoğalmaya başlar. Çoğalan bakterilerin bir kısmı antibiyotiğin gücüne karşı koyamaz, ancak karşı koyabilenler çoğalmaya devam ettiği için bir süre sonra antibiyotik bu bakterilerin tümüyle baş edemez hale gelir ve yenilir. Böyle bir durumda ne kadar antibiyotik kullanırsak kullanalım hastalığımız devam eder.

Bakterinin Antibiyotik ile Savaşı

Bazı bakteriler ise antibiyotiğin kendisini tanıyamayacağı bir değişiklik yaparak bir çeşit yenilenme yöntemi uygularlar. Daha önce antibiyotikle karşılaşmış olan bakterileri onun kendisine yaklaşacağı yeri bilir ve burada bir kısım genetik değişikliklere gider. Örneğin eğer antibiyotik kendisine hücre duvarından yaklaşacaksa genetik değişikliği burada yapar ve hücre duvarında yeni moleküller üretmeye başlar. Antibiyotik bu yeni hücre duvarına karşı donanımlı olmadığından bakteriye zarar veremez. Diğer bir savunma taktiği ise ilacın hedefe ulaşmasını engellemek için ilacı dışarı pompalamak ya da ilacın bakterinin içine girmesini engelleyen başka genetik değişiklikler yapmaktır.
Antibiyotiğin gelip bağlayacağı yeri değiştirerek antibiyotiği şaşırtmak ve etki edeceği bölgeye ulaşmasını bu şekilde engellemek de bakterilerin kullandığı başka bir yöntemdir. İnsan, bu minnacık canlılar bizden daha ileri düzeyde bir bilim ve teknolojiye mi sahipler acaba diye düşünmeden edemiyor!

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.