Antioksidanlar yaşlanmayı durdurur mu?

Antioksidanlar insanları serbest radikal adı verilen moleküllere karşı koruyarak yaşlanmayı önleme görevini yerine getirirler. Bu moleküller hücrelere ve bağışıklık sistemine saldırarak vücudun zarar görmesine sebep olurlar.
antioksidanlar ve yaşlanma
Serbest radikallerin meydana gelmesi iki yolla olur. Bunlardan öncelikli olan ültraviyole ışınları, sigara dumanı, hava kirliliği, besinlerde bulunan koruyucular ve katkı maddeleri gibi bazı bileşiklerin vücuda girmesidir. İkincisi ise soluduğumuz havanın içinde bulunan oksijenin bedenimizde oluşturduğu tahribattır. Oksijen her ne kadar tüm hayati fonksiyonlarımızın devamlılığını sağlayan bir molekül olsa da bünyemizde meydana getirdiği bazı zararlı yan etkileri olmaktadır.

Oksijen ve Serbest Radikaller

Oksijen besinle alınan ve yaşamamız için gereken tüm fonksiyonların devamlılığını sağlayan enerjinin temel kaynağıdır. Oksijen olmadan enerji açığa çıkmaz. Ancak aynı zamanda hücrelerin bir anlamda paslanmasına da yol açar. Oksijenle temas eden bir metal nasıl zamanla paslanırsa, hücreler de oksijeni kullanırken zamanla okside olabilir. Bunun sonucunda da ortaya serbest radikaller çıkar. Serbest radikaller kontrol altına alınamazlar ve hücrenin önemli bölümlerine saldırarak zarar verirler. Bu da daha fazla serbest radikalin ortaya çıkmasına neden olur. Vücudun içinde oluşan bu moleküllerin vereceği zararı ortadan kaldırmada antioksidanlar büyük görev üstlenirler. Serbest radikallerin yıkıcı etkilerini engeller, pek çok hastalığa ve yaşlanmaya sebep olan zincir reaksiyonların önüne geçerler.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.