"Arabamı kiraya vermek istiyorum!" Diyenler için Öneriler

Çeşitli sebeplerle araba sahipleri araç kiralama ihtiyacı duyabilmektedir. Banka kredisiyle alınmış olan araçların geri ödemesinde kolaylık olması, nakde ihtiyaç duyulması, belirli bir dönem sahip olunan arabaya ihtiyaç duyulmayacak olması vb. sebepler araç kiraya verme gerekçeleri olabilmektedir.
araba kiraya verme

Araba kiraya verme sistemi nasıl çalışmaktadır?

Genel itibarıyla, şahıslardan araba kiralama durumu Rent A Car şirketleri tarafından talep edilmektedir. Söz konusu durum çerçevesinde bir şahıs, bir şirkete araba kiralamış olur ve Rent A Car firması kira bedeli olarak aylık bir tutarı araç sahibine öder.

Araç kiraya verme getirisi ne kadardır?

Kira getirisi aracın modeli, yaşı ve km bilgilerine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak 800TL-2000TL arasında bir getiri söz konusu olabilmektedir.

Araba Kiraya Verirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Aracınızı kiraya vermeden önce araba kiralama şirketi ile bir sözleşme imzalarsınız. Bu sözleşme maddeleri araç kiralama şirketi tarafından önceden hazırlanmış olduğu için ihtilaf hallerinde, daha ziyade firmayı koruyacak olan maddeler sözleşme içerisinde bulunabilir.
Aracınızın kirada olduğu dönemde oluşabilecek kaza, ölüm, trafik cezası vb. durumlara ilişkin sözleşme hükümlerini sorgulamalısınız. Eğer sizin dezavantajınıza olacak madde hükümleri mevcut ise bunun değiştirilmesi ve sözleşmenin yeniden düzenlenmesini talep etmelisiniz. Hukuki içerik konusunda tereddütte kaldığınız durumlar için bir avukattan yardım isteyebilirsiniz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.