Araç ve Plaka Sorgulama

Plaka sorgulama e-devlet üzerinden verilen bir hizmettir. Bu hizmet sayesinde plaka bilgilerini girerek aracınıza ait haciz, rehin vb. bilgilere ulaşabilirsiniz.

e-devlet araç ve plaka sorgulama hizmeti

Plaka Sorgulama Giriş

Plaka Sorgulama Ekranı’na Erişim

Sorgulama ekranına erişim için öncelikle e-devlet girişi yapmanız gerekmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapmak için T.C. Kimlik Numarası ve e-devlet şifresi gerekir. E-Devlet şifreniz yoksa nasıl alındığını öğrenmek için E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır yazısını okuyabilirsiniz.

Araç Sorgulama Ekranı

E-Devlet girişini gerçekleştirdikten sonra ana ekranın sol tarafından bulunan “Sorgulamalar” bağlantısına tıklayın. Açılan ekranda sorgulama yapabileceğiniz hizmetlerin listesi çıkacaktır. Bu listede aşağı doğu ilerleyin ve “Emniyet Genel Müdürlüğü” başlığına gelin. Bu başlığın altında “Araç Sorgulama” bağlantısını göreceksiniz. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra Araç Sorgulama Ekranı’na ulaşmış olacaksınız.

Plaka Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Açılan ekranda yukarıdaki resimde olduğu gibi sistem sizden plaka girişi talep edecektir. Burada dikkat edilmesi gereken husus plaka üzerinde yer alan rakam ve harfleri yazarken arada boşluk bırakmamaktır. Boşluk bırakmadan buraya plaka bilgisiniz giriniz.
Örneğin 34 AB 1234 şeklinde bir plakayı sorgulamak istiyorsanız bunu 34AB1234 şeklinde veya 34ab1234 şeklinde yazabilirsiniz. Büyük veya küçük harf fark yaratmayacaktır.

4 Yorum

  1. dicle 15/02/2014 Cevapla
    • tarık 15/02/2014 Cevapla
  2. Ufuk 02/03/2014 Cevapla
    • Turan 03/03/2014 Cevapla

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.