Argan Yağı nedir ve nerelerde kullanılır?

Argan Yağı Fas’ın güney batısındaki Agadir, Essaouira ve Taroudant bölgelerinde yetişen ve UNESCO tarafından koruma altına alınan (Argania Spinosa) ağacının meyvesinden elde edilen bir yağ türüdür.

argan yağı

Tamamen elle toplanan meyveler kurutulur, önce çekirdekleri, daha sonra çekirdekler kırılıp içindeki bademler çıkartılır. Son aşamada en içteki bu sert badem kavrulur, ezilir, sıcak suyla karıştırılıp hamur haline getirilir. Bu hamurun delikli bir torbaya alınıp, elle sıkılmasıyla argan yağı elde edilmiş olur.

Argan Yağı nelere iyi gelir?

Argan Yağı doğal ve etkili bir biçimde yaşlanmaya ve cilt kuruluğuna karşı etkindir. Bununla birlikte, kuru saçların nemlendirilmesinde ve güçlendirilmesinde hızlı ve ektin sonuçlar verir. Ayrıca, Argan Yağı’nın içindeki E vitamini sayesinde sivilce ve siyah noktalardan artık kurtulmanız mümkün.

Argan Yağı nasıl kullanılır?

Argan Yağı’nın nemlendirici özelliği sayesinde her duştan sonra boyun ve yüz bölgenize masaj yaparak cildinize yediriniz. Kuru bir cilde sahipseniz sabah–akşam uygulayınız. Cildiniz yağlı ise, akşam yatmadan önce Argan Yağı ile nemlendirin. Her gün makyaj yapmak zorunda olan kişiler için cildin temizlenmesi, yenilenmesi ve kırışıklıkların yok olması için Argan Yağı’nın mutlaka kullanılması gerekmektedir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.