Arpacık

Gözlerimiz her bir kılı bir kıl folikülünden çıkan kirpiklerle çevrelenmiştir. Bu kıl foliküllerinden biri enfekte olursa, ağrılı, iltihaplı bir apse oluşur.
arpacık
Arpacık, ya da hordeolum sık rastlanan bir göz hastalığıdır. Bir enfeksiyon nedeniyle olabilir ve aynı zamanda bağışıklık sistemine ait bir zayıflığı da gösteriyor olabilir. Örneğin, kızamık gibi ağır bir hastalık esnasında ortaya çıkabilir.
Arpacık, genellikle tekrarlar. Çoğu zaman bir hafta içinde iyileşir ancak, o zamana kadar aynı bakteri, başka bir kıl folikülünü enfekte eder ve yani bir arpacığın oluşmasına neden olur. Arpacığı asla sıkmamalısınız – bu, enfeksiyonun değer kıl foliküllerine yayılmasına neden olabikir.

Tedavi

Günde üç kere temiz, sıcak kompres uygulayarak, arpacığın iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Bu, irinin akmasına yardımcı olur. Papatya ile göz banyosu iltihabı azaltabilir.
İrin kolayca görülebilen bir baş verdiğinde, temiz bir cımbız ile kirpiği alın ve gözü steril bir bezle yıkayın. Antibiyotik içeren bir göz merhemi tekrarlamasını önleyebilir.

Göz Temizliği

Arpacıkları önlemenin yolu özenli bir göz temizliğinden geçer. Ailedeki her bireyin kendine ait temiz yüz havlusu kullandığından emin olun ve havlunuzu hiç kimse ile ortaklaşa kullanmayın. Başkalarına ait göz banyosunu kullanmayın çünkü, bunlar steril değildir ve gözlerin yıkanması için en iyi araç olan gözyaşı kontamine edebilir.
Eyeliner ve maskara gibi kozmetikler göz kapağının kenarını kontamine edebilir ve organizmaların toplanmasına olanak tanır ki, bu da, göz enfeksiyonlarına zemin hazırlar. Arpacık geçirirseniz kullanmakta olduğunuz tüm kozmetikleri atın ve enfeksiyon tamamen iyileştikten sonra yeni kozmetikler makyaj yapmaya başlayın.
Kontakt lens kullanıyorsanız, özellikle de kozmetiklerle ilgili olarak, göz hijyeni konusunda daha da dikkatli olmalısınız. Arpacık geçirdiğiniz dönemde lenslerinizi takmayın.

Göz Bakımı

• Gözlerinizi ovuşturmaktan sakının.
• Bahçe işleri ile uğraşırken gözünüze dokunmayın – bazı bitkiler alerjiye neden olabilir.
• Yüzerken koruyucu yüzücü gözlüklerden kullanın. Eğer uzağı göremiyorsanız sipariş vererek derecenize uygun gözlük yaptırabilirsiniz.
• Geceyi kontakt lenslerle geçirmekten sakının.
• Yemek hazırlarken özellikle de pul biber, zencefil veya diğer acı yiyeceklerle uğraşırken gözünüze dokunmayın.
• Göz sağlığınız için önemli olan bağışıklık sisteminize özen gösterin.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.