Ayak Mantarı: Belirtiler ve Korunma Yöntemleri

Tırnakta renk değişimi, kalınlaşma, kırılma, hassasiyet ve şekil bozukluğu ile kendini gösteren tırnak mantarının ilk zamanlarında fark edilmesi zordur. Tırnak mantarı tek bir tırnakta başlayıp tüm tırnaklara yayılır. Hatta başkalarına da bulaşabilir. Bu nedenle tedavisinin önemsenmesi gerekiyor.

ayak mantarı bilgiler ve korunma yöntemleri

Tırnak Mantarından Korunma Yöntemleri

Tırnak mantarı en çok, ayakkabı içerisinde terleyen ayaklar, bot kullananlar ve mantarlı ayaklarla en çok temas halinde bulunan manikür-pedikürcülerde gözlemlenmektedir. Ayak mantarı sorunu ilaçla tedavi edilebilen bir sorundur. Ancak tırnak içinde olan bir hastalık olduğu için alınan ilacın tırnağın içine nüfuz etmesi gerekir. Fakat alınacak olan tedbirlerle tırnak mantarı oluşumunun engellenmesi de söz konusudur.
El ve ayak tırnaklarının iyi kurulanması, pamuklu çorap giyilmesi, ayakkabıların hijyenik olması, herkese açık yerlerde (havuz, spor salonu hamam vb.) kişnin kendi terliklerini kullanması, tırnakların derin kesilmemesi, yüzeyinin zedelenmemesi ve manikür-pedikür yapanların kendilerine özel malzeme kullanması gerekiyor.
Kaynak: Sözcü

2 Yorum

  1. derya 25/06/2013 Cevapla

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.