Bakteriler besin mi üretiyorlar?

Ispanağın üzerine koyduğumuz yoğurdun ya da sandviçlerinizin içindeki peynirlerin gerçek üreticisinin bakteriler olduğunu biliyor muydunuz?
bakteriler ve besin
Buzdolabımızda yer alan birçok besin, bakterilerin çalışkanlığı sayesinde bize ulaşmaktadır. Boylarından büyük işler yapmak üzere yaratılan bu mikroskobik işçilerin yaşamamızda göz ardı edilemez yerleri vardır.

Bakterilerin Türleri

Bakterilerin bazı türleri pek çok farklı ortam ve koşulda yaşarlar. Peyniri ya da turşuyu meydana getiren de bu türler arasındadır. Aslında bakterilerin ana amacı bize yiyecek hazırlamak değildir; onlar yaşamlarını sürdürme gayreti içindedirler. Ancak bu gayret sonucunda bizim çok sevdiğimiz besin ürünleri meydana gelir. Bu bakteri türleri için kapalı ortamda bulunmak son derece önemlidir, çünkü onlar diğer türlerinin aksine, solunumlarını oksijen olmayan ortamlarda yapabilirler.
Bakteriler oksijeni enerji elde etmek için kullanırlar. Ancak kapalı ortamda yaşayanlar enerjilerini bulundukları ortamdaki organik bileşenleri parçalayarak elde ederler. Bu parçaların sonucunda ortaya bazı maddeler çıkar. Bu maddeler de besinin asitlenmesine, alkollenmesine ve nitelik değiştirmesine sebep olur. İşte salatalığın lezzetli bir turşuya dönüşmesinin ya da peynirin oluşmasının hikayesi budur. Bu işleme fermantasyon adı verilir.
Fermantasyon sadece lezzetli besinleri elde etmemizi sağlamaz aynı zamanda besinlerin yararlılık oranını da arttırırlar. Bakteriler tarafından yapılan fermantasyonda bir çok faydalı mineral ve vitamin sentezlenir. Ayrıca fermente ürünler bu bakteriler sayesinde bağırsak gibi çeşitli organların yenilenmesini de sağlarlar. Bu yönleriyle de pek çok sindirim sistemi hastalığını tedavi edici özelliğe sahiptirler.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.