Bakterilerin birbiriyle haberleşmeleri nasıl olmaktadır?

Bir gün sonra sınavınız var ve siz çalışırken bir konuda takıldınız. Konuyu anlamanız için en ideal yöntem arkadaşlarınızdan birine sormaktır.
bakteriler
Ancak saat çok geç ve siz telefon açarak arkadaşınızın ailesini rahatsız etmek istemiyorsunuz… Bunun için bir telefon mesajı ya da bir mail yollamanız yeter. Bir süre sonra sorunun cevabı telefonunuzun ekranında belirecektir. İşte insanlar arasındaki bu iletişim tekniği farklı bir şekilde bakteriler arasında da kullanılır.

Bakteriler de Gerektiğinde Birbirlerine Mesaj Yollarlar

Üstelik iletişim bakteriler açısından hayati önem taşır, çünkü bu canlılar bir dakika içinde sayıları milyarlara varacak hızda çoğalabilirler. Bu nedenle dünyanın en kalabalık topluluğu kabul edilirler. Bu nüfus yoğunluğu içinde organize hareket edebilmeleri için iletişimin kusursuz olması gerekir. Nitekim bakterilerin kullandıkları haberleşme yöntemleri son derece gelişmiş bir tekniğe sahiptir. Birbirlerine mesajlarını konuşma balonları ile gönderirler. Aralarında gönderdikleri bu balonlar ya dostluk mesajı ya da bomba özelliği gösterir. Bu paket sistemi farklı tür bir sinyalleşme olarak da açıklanabilir.
Bakteriler gönderecekleri mesajları ince bir bakteri zarı içine alarak küçük bir paket haline getirirler. Paketleri sabun baloncuklarını andıran kabarcıklara benzetebiliriz. Bu kabarcıklar bakterilerin birbirleriyle iletişimini sağlar veya o anki ihtiyaca göre gerekirse bomba paketi vazifesi görerek düşmana toksin taşır. Bakterilerin bu kararı nasıl verdikleri ve karşıdakinin düşman mı yoksa dost mu olduğunu nasıl anladıkları ise hala açıklanamamış büyük bir mucizedir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.