Bankacılar neden bir başkasına borç bilgisi vermezler?

Bankacılık Kanunu’na göre müşteri bilgilerinin gizliliği esastır. Bir banka müşterisine ait borç durumu veya benzeri kişisel bilgiler sadece müşterinin kendisi ve Banka personeli tarafından bilinebilir. Akraba dahi olsa 3. kişiler bir müşterinin bilgilerini öğrenemezler.
banka görevlisi ve müşteri
Bir bankacı; anne, baba veya kardeş dahi olsa 3. bir kişiye bir müşterinin borç bilgisi veya farklı bir müşteri bilgisini verirse Bankacılık Kanunu’na göre suç işlemiş olur. Bu sebeple bankacılar müşteri dışında bir başkasına borç bilgisi vermezler. Telefon veya şube bankacılığında işlem yaptırmak için ilk olarak kimlik istenmesinin veya kimlik bilgilerinin sorulmasının bir sebebi de budur.
Tüm bu bilgiler dikkate alındığında son derece iyi niyetle dahi olsa bir yakınınızın veya eşinizin borç bilgilerini sorduğunuzda cevap alamazsınız. Bu sebeple eğer bir yakınınızın kredi kartı borcunu ödeyecekseniz mutlaka ne kadar tutar yatırmanın gerektiğini bilerek şubeye gidiniz. Aksi takdirde, bu bilgiyi şubeki bir müşteri temsilcisinden alma düşüncesiyle hareket ederseniz ezbere bir tutarla işlem yapmak zorunda kalırsınız.
Bir yakınınızın veya bir arkadaşınızın kredi kartı borcunu ödemek istiyorsanız Başka birisinin kredi kartı borcu nasıl ödenir? yazısını okuyarak konuyla ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.