Bankalar maaşın kaç katı kredi veriyor?

Bankaların kime ne kadar kredi vereceği çok göreceli bir konudur. Kişinin geçmiş dönem kredi ödeme sicili, maaşı ve gelir durumuna göre bu tutar değişebilmektedir.
banka kredi görüşmesi
2014 yılı itibarıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) düzenlemesiyle tüketici kredilerinde en uzun vade 36 ay, oto kredilerinde ise 48 ay olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak, genellikle bankalar harcanabilir gelirin %40-%60 arasından bir aylık taksit ödemesi olmasını talep ederler.
Tüm bu veriler ışığında “Bankalar maaşın kaç katı kredi veriyor?” sorusunun cevabı için basit bir hesaplama yoluna gidebilirsiniz. Asgari ücretin üzerinde bir geliriniz olduğunu varsayarsak, maaşınızın yarısını alın ve bunu tüketici kredisi için 36 ile çarpın ve oto kredisi için de 48 ile çarpın. Rakamlarla durumu görebilmek için aşağıdaki örnekten yola çıkabilirsiniz.
Örnek: Diyelim ki aylık 2,000 TL net geliriniz var ve tüketici kredisi kullanmak istiyorsunuz. Bankalarla daha önce sorun yaşamadınız ve siciliniz bozuk değil, ödemelerinizi düzenli yapamaktasınız. Aylık gelirinizin %50’sini kredi taksit ödemesi için ayırabilirsiniz ve kanunen 36 ay vade yapma hakkınız mevcut. Bu durumda, 1000*36=36,000 TL tüketici kredisi kullanabilme imkanınız olacaktır.
Ancak tabi ki bu kabaca bir hesaplamadır. Bu tutarlar kişiye ve krediye göre değişebilir. En sağlıklı bilgiyi elde etmek için farklı banka şubelerine giderek bir değerlendirme yapabilirsiniz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.