Baş ağrısı neden olur ve nasıl geçer?

Yaşamı boyunca baş ağrısı çekmemiş kişi yok gibidir. Toplumdaki en yaygın yakınmalardan olan baş ağrısının pek çok nedeni vardır. Genellikle basit bir rahatsızlıktan öteye geçmeyen baş ağrısının nedeni bilinirse, tetikleyici faktörlerden de kaçınmak da mümkün olur. Baş ağrısı genellikle rahatsızlıktan öte bir şey değildir. Baş ağrılarının yalnızca çok küçük bir bölümü ciddi hastalıkların habercisidir.
basağrısı
Baş ağrıları beynin kendisinden değil, baş ve boyun kaslarının kasılmasından kaynaklanır. Migren dışı baş ağrılarının %90’ının nedeni olan bu kasılmaların nedeni çoğu zaman (stres) gerginliktir.
Gerginliğe bağlı baş ağrısı, özellikle günün sonuna doğru ve stresin en yoğun olduğu saatlerde başı çepeçevre saran sıkışma ve baskı hissi olarak kendini gösterir. Nedeni, bedenin gerginliğe karşı refleks bir yanıtı olarak kafa derisi, yüz, boyun ve omuz kaslarının kasılmasıdır. Migrenin tersine, gerginliğe bağlı baş ağrısı başın her iki yarısında hissedilir ve stres ve yoğunluk ağrıyı arttırsa da genellikle şiddeti değişmeden devam eder ve künt bir ağrı şeklinde birkaç saat ile birkaç güne kadar kişi için rahatsızlık nedeni olabilir.
Baş ağrıları zihinsel gerginlik haricinde mekanik bir nedene bağlı olarak da ortaya çakabilir. Tıpkı bedenin diğer kasları gibi aşırı yüklenme veya uygunsuz kullanım ile baş ve boyun kasları da gergin ve ağrılı hale gelir. Bu tip ağrı, bilgisayar, daktilo başında çalışanlar veya seri üretim işleri gibi iş esnasında belli bir duruşun sürekli korunmak zorunda kaldığı iş kollarında sık görülür.
Baş ağrısı, vücudun başka yerindeki soruna bağlı olarak, örneğin gözler, kulaklar, sinüsler, diler, kaymış bir çene veya incinmiş omur kasları nedeniyle, “yansıyan ağrı” olarak bilinen biçimde de görünebilir. Tedaviler ağrıların nedenine yönelik olarak yapılacak olsa da, nedenin ne olduğu anlaşılıncaya kadar reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanılabilir.

Baş Ağrısının Tetikleyicileri

Baş ağrılarının geriye kalan %10’unun çok çeşitli tetikleyicileri bulunmaktadır. Egzersize veya açlığa bağlı olarak kan şekerinin düşmesi, dumanlı, nemli, havasız ortamlar, hava basıncında ve sıcaklığındaki değişiklikler, çok az veya çok fazla uyku, reçeteye bağlı kullanılan ilaçlar baş ağrılarından sorumlu olabilir. Birçok kadın adet dönemi öncesi baş ağrılarından yakınır. Aşırı alkol alımını izleyen ‘akşamdan kalma’ baş ağrılarının, kimyasal maddeler, düşük kan şekeri düzeyi, su kaybı ve yüksek kan karbondioksit düzeyinin ortak bir sonucu olduğu sanılmaktadır.
Besinlere karşı tahammülsüzlük ve katkı maddeleri de baş ağrılarını tetikleyebilir. Monosodyum Glutamat ya da MSG adı verilen, tat zenginleştirici özelliği bulunan, doğu mutfağında ve işlenmiş gıdalarda ve soslarda sıklıkla kullanılan kimyasal bir madde, ‘çin lokantası’ sendromu adıyla anılan tabloya neden olmakta ve kendine özgü ayrı bir baş ağrıları sınıfı oluşturmaktadır. Eğer bu maddeyle tetiklenen baş ağrılarınız varsa ‘doğal tatlandırıcı’ etiketli gıdalardan da kaçınınız.

Küme Baş Ağrıları

Diğer tiplerin aksine küme tipi baş ağrıları erkeklerde kadınlardan daha sık görülür. Migren ağrısıyla sık sık karşılaştırılsa da bu tip kendi başına ayrı bir sınıf oluşturur.
Tipik olarak bir gözün arkasında, kişiye 2 ay boyunca sabah uykudan uyandıran bir ağrı olur. Ağrı birkaç dakika içinde iyice artar ve etkilenen göz kızarır ve yaşarır ve aynı taraf burun deliği tıkalı veya akıntılı hale gelir. Atakların süresi 20 dakikadan 2 saate kadar değişebilir. Kaygı verici olmasının yanında küme tipi baş ağrıları hastanın yaşamını şiddetli biçimde etkiler. Bununla birlikte, antikonvülzan ilaçlardan karbamazepin tedavide oldukça başarılıdır.

Baş Ağrısının Tedavisi

Çoğu baş ağrısı için tedavi ilaç kutusunun içinde değil, solunum kaynağını belirlemek ve ortadan kaldırmakta gizlidir. Eğer süreğen baş ağrılarınız varsa, tanıya yaklaşımı kolaylaştırmak için ağrının başladığı durumları not edin. Baş ağrılarınızdan kurtulmanın yolu, gerginliği azaltıcı tekniklerden ve iş ortamındaki duruşunuzu düzeltmeye kadar çeşitlilik gösterebilen herhangi bir şey olabilir.
Aspirin, parasetamol , ibuprofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler, nedeni bulununcaya kadar ağrıyı hafifletmede etkilidir. Gerginliğe bağlı baş ağrıları ağrı kesici ile “tedavi” edilemez ama ilaç gergin kasların gevşemesine olanak verirse yanıt alınabilir. Eğer tekrarlayan bağ ağrıları yaşamınızı ve ruh durumunuzu etkiler hale geldiyse doktorunuza danışmalısınız –belki basit bir çözüm söz konusudur.
Yaygın olarak sanılanın aksine baş ağrıları sadece çok nadiren önemli bir hastalığın belirtisidir, örneğin bir beyin tümörünün erken bir belirtisi değildir. Çok yüksek tansiyon, beyin damarlarından birinin yırtılması veya kafa içi basıncının artması şiddetli baş ağrısına yol açabileceği halde, bu durumlara nadiren rastlandığını unutmamalısınız.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.