Bebeklerin kafası neden yumuşaktır?

Kafatası kemiği vücudun en sağlam kemiklerinde biridir. Ancak bebekler için aynı şey söylenemez. Bebeklerin kafatası hafif yumuşak, kıkırdaksı bir dokuya sahiptir. Çünkü yeni doğan bir bebeğin kafatası kemiğinin gelişimi henüz tamamlanmamıştır.
bebek kafası
Büyük bir insanda kafatası kemikleri birbirine çok sağlam bir şekilde bağlanmışken bebeklerde kafatasını oluşturan 8 ayrı kemik de birbirlerine tam oturmamıştır. Hatta kemiklerin birbirlerine bağlandıkları yerlerin arasında boşluklar vardır. Bu durum sağlık açısından tehlikeli gibi görünse de aslında bebeğin hayatını kurtarır. Bunun sebebi bebeğin doğum kanalından geçerken kafasının sıkışması ve bu durumun bebeğe zarar verme ihtimalidir. Ancak bebeğin henüz gelişmemiş olan kıkırdaksı yumuşak yapıdan meydana gelen kafatası, doğum kanalından geçerken esneklik kazanır ve eğilip bükülme özelliğinden dolayı zarar görmez.
Esneklik çok önemli olmakla birlikte burada bebeği kurtaran sadece kemiklerin esnekliği değildir. Aynı zamanda kafatasının esnemesi içim gerekli alana da sahip olması gerekir. Bunu da sağlayan doğum sırasında henüz tam olarak kapanmamış olan kafatası aralığıdır. Bebek doğum kanalından geçerken kemikleri sıkışarak bu aralığı doldurur, hatta birbirlerinin üzerine çıkarak kafanın hacmini küçültürler. Böylece bebek baş hacminin yarısı büyüklüğündeki doğum kanalından geçerek sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmiş olur.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.