Bel fıtığı nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

Bel fıtığı omuriliğin alt kısmında bulunan omurların ani hareket veya zorlanma neticesinde zedelenmesiyle ortaya çıkar. Bel fıtığında, omurların içinden geçen sinirler üzerine baskı olur ve ayaklara giden bu sinirler sebebiyle bel fıtığı ayaklara vurur.
bel fıtığı
Bel fıtığında farklı seviyeler vardır. Omurların zedelenme ve sinirlere kurduğu baskı seviyesine göre bel fıtığı şiddeti ortaya çıkar. Hafif şiddetli bel fıtıkları dinlenme ve hafif egzersizlerle geçebilmektedir. Ancak, ağır bel fıtıklarında ameliyat gereklidir.

Bel Fıtığı Belirtileri

Pek çok kişi bel fıtığını belirtisinin bel ağrısı olduğunu sanır ancak bu yanlıştır. Bel fıtığı, ayaklara giden sinirlerin rahat işlev görememesine neden olur ve bu sebeple ayakta durmak zorlaşır ve ayaklar hissizleşir.
Şiddetli bel fıtıklarında beli doğrultmak neredeyse imkansızdır. Acilen kas gevşetici iğne vurulması gerekebilir veya ameliyata girmek gerekebilir. Bu tarz durumlarda mutlaka bir beyin ve omurilik cerrahı tarafından muayene edilmek gerekir.

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı tedavilerinde fıtığın seviyesi önemlidir. Hafif seviyeli fıtıklarda düz ve hafif sert bir zeminde dinlenmek, hafif yürüyüş yapmak ve yüzmek iyi gelmektedir.
Beli zorlayacak fazla kilolardan kurtulmak ve bel kaslarını kuvvetlendirmek bel fıtığı tedavisini rahatlatan faktörlerdir.
Şiddetli bel fıtıklarında mutlaka doktor kontrolü gerekir. Bu tarz durumlarda yapılacak olan müdahaleler son derece kritik olduğundan mutlaka bir uzmana görünülmesinde fayda vardır.
Bel fıtıklarında rivayetlere istinaden bel çekme vb. tıbbi olmayan çözümlerden uzak durmak ve anlatılan olumlu hikayelere karşı temkinli yaklaşmak gerekir.

Bel fıtığından nasıl korunur?

Bel fıtığının en yaygın sebebi birden ağır bir yük kaldırmak veya ağır bir yükün altına girmektir. Bazen de belin ani hareketlerinde de fıtık ortaya çıkabilmektedir. Tüm bu sebeplerden ötürü bele yük bindirecek ani hareketlerden uzak durmak gerekir. Yerden bir yük kaldırılırken beli bükerek değil beli düz tutarak ve ayaklardan destek alarak yük kaldırılmalıdır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.