Beyin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Memorial Sağlık Grubu Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Bölümü Uzmanları, beyin tümörleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Beyin Tümörü Nedir ve Nasıl Oluşur?

Tümör, vücudumuz içerisinde olmaması gereken bir yerde doku oluşması veya herhangi bir dokunun kontrolsüz büyümesi sonucu anlamına gelmektedir. Bu açıklamaya dayanarak fazla önemsenmeyen yağ bezeleri ve et benleri de tümör kavramına girebilir. Her tümör öldürücü olmasa da beyin tümörlerinde, beyin dokusunun istisnai bir durumu söz konusudur. Beyin tümörleri kafatasının içerisinde kapalı bir odada yer aldığı için iyi huylu tümörler de öldürücü konuma gelebiliyor.
Beyin tümörlerinin oluşumuyla ilgili iki önemli cevap verilebilir.

 1. Beynin kendi hücrelerinden tümör geliştirme durumu; benign (selim, iyi huylu) ve malign (habis, kötü huylu) olarak ikiye ayrılır.
 2. Farklı bir bölgeden tümörün beyne sıçraması durumu.

Beyin tümörünün görülme sıklığı, 100 bin kişide 3-5 arasındadır. Beyin tümörleri yaşa göre farklılık gösterir ve her yaş aralığında görülebiliyor. Tam aile öyküsünde beyaz ırk, erkek cinsiyet ve radyasyona maruz kalmak önemli risk faktörleri sayılıyor. Ayrıca cep telefonu kullanımının da henüz kanıtlanmasa da beyin tümörü riskini etkilediği düşünülüyor.

Beyin Tümörünün Belirtileri

İyi ya da kötü huylu beyin tümörleri belirli bir boyuta geldiklerinde kafatası içerisinde basınç artışına sebep olmaktadır. Buna bağlı olarak beyni bir tarafa itebilir veya beyin dokusunu ya da sinirleri kaplayıp fonksiyonlarda bozulma yaratabilir. Bu hareketlilik sonucunda;

 • Baş ağrısı,
 • Hareket ve mimiklerde yavaşlama (apati),
 • Bulantı, kusma,
 • Epilepsi nöbetleri,
 • Vücudun bazı bölgelerinde güçsüzlük,
 • Kişilik bozuklukları,
 • Bazı yeteneklerde bozulma ( hesap yapma, yazı yazma gibi),
 • Hormonal bozukluklar ve buna bağlı klinik semptomlar
 • olarak sıralanabilir.

Bu belirtilerden herhangi birinin fark edildiği an, tam donanımlı bir hastanede uzman bir ekibe danışılması, tanı konma ve tedavi sürecini olumlu yönde etkiler.

Beyin Tümöründe Tanı Konma

Beyinde bulunan lezyonlar hakkında bilgi edinmek için bilinen yöntemlerle biyopsi yapmak zor, riskli ve zaman alıcı olabilmektedir. Ön plana çıkan görüntüleme yöntemi MR yani “Manyetik Rezonans”tır. Standart MR görüntüleme ile beynin sadece anatomik ve yapısal durumu hakkında bilgi edilebilirken, yeni teknolojiler ile Difüzyon MR, DTI MR, Fonksiyonel MR, Perfüzyon MR ve MR spektroskopi gibi ileri MR görüntüleme yöntemleriyle tümörün yaygınlığı, türü, metabolik- biyokimyasal yapısı, konuşma, görme ve hareket etmeyi sağlayan alanlar ve yolaklar ile olan ilişkisi değerlendirilebilir. İleri MR görüntüleme yöntemleriyle elde edilen veriler ve sonrasında patoloji laboratuvar incelemesi ile beyin tümörü olup olmadığı net olarak anlaşılır, tedavi yaklaşımlarının belirlemesini sağlanır. Ayrıca BT anjiyo sayesinde ise hastaya kontrast bir madde verilerek, damarların yapısı rahatlıkla görüntülenebilmektedir.

Beyin Tümörünün Çeşitleri

Beynin kendi hücrelerinden oluşan birincil beyin tümörleri iyi huylu (benign) ya da kötü huylu (maling) olabilir. İkincil beyin tümörleri ise, vücudun başka bir noktasında beliren kanserli hücrelerin beyne sıçramasıyla oluşur.
İyi huylu tümör; Beyin hücresi kaynaklı olmamakla birlikte yavaş üreme hızına sahiptir, vücuda yayılmazlar ve beyin dokusundan kolaylıkla ayrılabilir. Cerrahi müdahale ile tümünün çıkarılması mümkündür ve nadiren tekrar oluşur. Kanserli olmasa bile belirli bir büyüklüğe eriştiği zaman beyinde oluşturduğu baskı sonucu ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve belirli bir süre sonrası kanserli beyin tümörüne dönüşebilir.

Kötü huylu tümör; Kanserli hücrelerle oluşur ve daha hızlı üreme hızına sahiptir. Tümörleşen doku beyin fonksiyonlarını sağlayan dokulardır ve cerrahi müdahale ile alınan her doku fonksiyon kaybı demektir. Ameliyat sonrası tümörde büyüme olabilir. Ayrıca vücudumuzun farklı bir bölgesinden beyin dokusuna yayılan metastatik tümörler de kötü huylu tümörler olarak kabul edilir.

Beyin Tümörü Tedavisi

Beyin tümöründe cerrahi tedavi için iki seçenek bulunmaktadır;

 1. Beyin biyopsisi yöntemi; Tedavide nasıl bir yol izleneceğini belirlemek için tümörün türünün öğrenilmesi gereken durumlarda yapılır. Tümörün bulunduğu yere yakın bir bölgeden iğne yardımıyla örnek alınır ve ortalama 1 gün içerisinde taburcu olunur.
 2. Mikrocerrahi yöntem; Tümörü tamamen çıkarmaya yönelik bir işlemdir. Beyin tümörü konuşmamızı, görmemizi ya da hareket etmemizi sağlayan bir bölgede ise ameliyat sırasında bu bölgelerin zarar görmemesini sağlar ve gelişebilecek riskleri en aza indirir.

Sağlam beyin dokusunu koruyarak, beyin tümörünü tamamen çıkartabilmek ve kalıcı sakatlıklar ve risklerin önüne geçebilmek uygulanan diğer yöntemler ise;

 • Nöronavigasyon
 • Nöromonitorizasyon
 • İntraoperatif Ultrasonografi
 • Endoskopi
 • Gliolan Boyama Tekniği
 • Uyanık kraniotomi
 • İntraoperatif BT

Beyin ameliyatı sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarının uygulanması tavsiye edilir. Aynı şekilde hastaların ameliyat öncesi ve sonrası için de psikolojik destek almaları önem taşımaktadır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.