Beyindeki sinir sistemi nasıl işler?

Afrika, İngiltere, Mısır. Endonezya, Japonya ya da İzlanda arasında her gün milyonlarca telefon görüşmesi yapılabilir. Çünkü dünyadaki iletişim ağı bu kapasitede bir teknolojiye sahiptir.
beyindeki sinir sistemi
Ancak bu büyük teknolojik sistem insan beynindeki sinir ağının çalışma sistemi yanında oldukça basit ve amatör kalır. Çünkü insan beyninde yüz milyarca bağlantı yapabilecek 100,000,000,000 (yüz milyar) nöron, yani sinir hücresi vardır. Bir beynin içine sığan bu muazzam elektrik ağını gözümüzde daha iyi canlandırmak için şöyle bir örnek verebiliriz: Eğer tüm bu sinir hücrelerini arka arkaya dizmeye kalkarsak yüz binlerce kilometre uzunluğunda bir şerit elde ederiz.

Sinir Hücrelerinin Görevleri

Beyindeki bu muazzam ağın bir parçası da sinapslardır. Sinir hücrelerindeki kimyasal geçişin gerçekleştiği yerler olan sinapsların sayısı yüz trilyonu bulur. Bu yüzden trilyon sinaps vücutta öyle büyük bir haberleşme ağı meydana getirir ki, tek bir hücre sinapsları kullanarak 1000 ayrı beyin hücresi ile bağlantıya geçebilir.
Bilim adamları beyindeki bu işlem hızının büyük bir mucize olduğunu ve günümüz teknolojisi ile böyle bir makine yapmanın imkansızlığını belirtmektedir. Gerçekten de beyinde tek bir bitlik bilgi yüz bin nörona ulaşabilmektedir. Böylesine büyük bir ağın katrilyonlarca işlemi saliseler içinde bu kadar küçük bir alanda yapabilmesi günümüz imkanlarıyla taklit edilememektedir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.