Bitmiş piller neden çöpe atılmamalıdır?

Radyoda çok sevdiğiniz bir şarkı çalıyor ve tam o sırada cızırdamaya başlıyor… Parçanın devamını dinleyebilmek için aceleyle değiştirdiğiniz pilleri sakın çöpe atmaya kalkışmayın. Çünkü çöpe attığınız her pil size hastalık olarak geri dönebilir.
Bitmiş pil neden çöpe atılmaz
“Hastalanmamın çöpe attığım pillerle ne ilgisi var?” deyip geçmeyin. Piller tahmin ettiğimizden daha fazla çevreye zarar verme özelliğine sahiptir.

Pilin İçindeki Maddeler Çok Tehlikelidir

Cıva, kurşun, lityum, mangan, nikel, kobalt, kadmiyum gibi kimyasal maddeler pilin içinde bulunan maddelerden sadece bazılarıdır. Bu kimyasal maddeler attığınız pille birlikte büyük bir ihtimalle öncelikle toprağa, oradan da yer altı sularına karışacaktır. Bunun sonucunda toprakta büyük bir kirlenme meydana gelir. Hatta bu maddeler nedeniyle toprağın yapısı kullanılmayacak kadar bozulur. Suya karışan metaller ise suyun ekosisteminde büyük bir karışıklık meydana getirir.
Ancak verilen zarar sadece su ve toprakla sınırlı kalmaz. Bu kimyasal maddeler topraktan beslenen hayvanlardan ya da direk olarak sudan insanlara geçen ve çok çeşitli hastalıklara sebep olur. Kanseri böbrek ve karaciğer hastalıkları, merkezi sinir sistemi bozuklukları, nörolojik bozukluklar bunlardan bazılarıdır. Küçük bir kalem pil, 4 metrekare toprağı kirletir ve bu toprağı üretim yapılamaz hale getirir. Bu nedenle yapmamız gereken pillerinizi küçük bir torbada biriktirerek belediyelerin geri dönüşüm kutularının içine atmaktır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.