Böcek Isırıkları ve Sokmaları

Böcek ısırıkları insanları farklı düzeyde etkiler: bazıları kanlarının böcekleri millerce uzaklıktan çekme eğiliminde olduğundan yakınmakta; bazıları ise, hiç ısırılmamakta ya da reaksiyon vermemektedir.
Böcek ısırıkları ve Sokmaları
Çoğu ısırık yalnız geçici bir rahatsızlık yaratır ve birkaç gün içinde kaybolur. Isırılan bölgeyi su ve sabunla yıkamalısınız; kalamin ya da anihistaminik krem gibi rahatlatıcı bir losyon da uygulayabilirsiniz. Isırılan bölgeyi kaşımamaya veya sürtmemeye çalışın – bu alerjenin yayılmasına yol açar.
Tropikal bölgelerde, ısırgan böcekler, sıtma, uyku hastalığı ve tifo gibi hastalıkları bulaştırabilir. Böyle bir yeri ziyaret ederseniz, ısırılmaktan korunmak için böcek kovucu ile kaplanmış ağlar kullanın ve vücudunuzu olabildiğince kaplayın.

Sokan Böcekler

Bal arıları, yabani arıları ve eşek arıları kendilerini savunmak için sokarlar ve bir zehir akıtırlar. İğnelerinde yer alan, iltihaba yol açan kimyasal maddeler, ağrı, kızarıklığa ve şişliğe yol açar. Bu böcekler genellikle iğnelerini yarada bırakırlar. Bu iğneyi tırnak ucunuzla ya da bir bıçakla nazikçe çıkarın – parmaklarınızla ya da cımbızla tutarak çıkartmaya çalışmayın çünkü bu içeri daha fazla zehir akmasına neden olur. Bölgeyi su ve sabunla yıkayın ve bölgeye soğuk kompres uygulayın. Ağrı kesiciler rahatsızlığınızı hafifleştirir ve semptomlar, 48 saat içinde ortadan kalkmaktadır.
Her 200 kişiden biri, böcek zehirine karşı aşırı duyarlıdır ve bu kişilerde, böcek soktuktan hemen sonra, yaygın kaşıntı, baş dönmesi, kusma, yüz ve boğazda şişlik de dahil olmak üzere, daha ciddi semptomlar görülür. Nadiren kişi anafilaktik şoka girebilir. Yaşamı tehdit eden bu reaksiyon, acil adrenalin tedavisi gerektirir. Aşırı duyarlılığı olan bir kişinin, daima, yanında kendi kendine injeksiyon için bir acil yardım kiti taşıması önemlidir.
Bazen, duyarlılığın azaltılması için, “hiposensitizasyon” denen bir teknik kullanılır. Bu teknik, zehirin artan oranlarda injeksiyonu yoluyla, bağışıklık sisteminin alıştırılmasından ibarettir.

Lyme Hastalığı

Lyme hastalığını taşıyan keneler, hastalığı insana bulaştırabilir. Hastalığı taşıyan ısırık fark edilmeyebilir ancak, 2-4 hafta boyunca boğa gözü döküntüsü – genişliği 20cm’ye kadar olabilen, ortası temiz, kızarık bir alan – gözlenebilir. Semptomları, ateş, baş ağrısı, letarji ve kas ağrılarıdır ve özellikle diz eklemi olmak üzere, eklemler ağrılı ve şiş hale gelebilir. Semptomların ağırlığı değişkendir ancak, genellikle haftalarca sürer. Hastalığın iyileşmesi için antibiyotik tedavisi gereklidir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.