Bukalemun nasıl renk değiştirir?

İnsan tehlikeli bir ortamda olduğunu hissedip gizlenmek isterse yapabileceği tek şey büyük bir eşyanın arkasına geçerek görüntüsünü kapamaya çalışmak olur. Ancak bunun dışında pek bir şey yapamaz.
Bukalemun nasıl renk değiştirir
Örneğin önünde durduğu perdenin desenine bürünüp kendini kamufle edemez ya da oturduğu koltuğun rengine dönüşemez. Ama bukalemun bunu kolaylıkla yapabilir. Üstelik bunu o kadar çabuk yapar ki, değiştiğinin farkına varmak bile mümkün olmaz. Diğer pek çok sürüngen de renk değiştirme yeteneğine sahip olduğu halde hiçbiri bunu bukalemun kadar hızlı yapamaz.

Bukalemunlar Korku ya da Öfke Anında Renk Değiştirir

Bukalemun derisinin altındaki kırmızı ve sarı renk taşıyıcıları, mavi ve beyaz yansıtıcı tabakayı ve en önemlisi de rengini koyulaştıran “kramotofor” hücrelerini büyük bir ustalıkla kullanabilir. Örneğin bir bukalemunu sapsarı bir ortama koyduğunuzda vücudunun renginin de hızla sarı renge dönüştüğünü ve ortama uyum sağladığını görürsünüz. Üstelik bukalemun sadece tek bir renge değil alacılı renklere de tam bir uyum gösterebilmektedir. Bunu başarabilmesinin sırrı ise bu usta kamuflajcının derisinin altındaki renk hücrelerinin boyutça büyümeleri ve hızla yer değiştirterek bulundukları yere uyum göstermeleridir.
Bukalemunun melanin üreten hücreleri korku ya da öfke anında etkin hale gelerek sarıdan kahverengi veya siyaha kadar çeşitli renkler üreten melanin taneciklerini yayar ve böylece bukalemunun başka renklere bürünmesini sağlar. Melanin tanecikleri yeniden bir araya geldiğinde bukalemun normal rengi olan yeşile döner.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.