Bulantı ve Kusma

Kusmalar, vücudun zehirli maddeleri vücuttan hızla uzaklaştırma biçimidir ancak, mideyle çok az ilişkisi bulunan başka durumlara bağlı da olabilir. Kusmaya genellikle bulantı hissi öncülük eder.
bulantı ve kusma
Kusma hadisesi, “kusma merkezi” olduğu tahmin edilen beyne ait bir mekanizma ile tetiklenir. Bu mekanizma, sindirim yolundan, vücudun diğer bölümlerinden ve kandan bilgi alır.
Bulantının belirtileri terleme, aşırı tükrük salgılanması, solukluk ve baş dönmesidir. Bununla birlikte, bulantı hissi mutlaka kusacağınız anlamına gelmez. Belirtiler, biraz temiz hava ya da bir yudum su iyi gelebilir.

Etkenler ve Tedaviler

Kusma genellikle başka bir sorunun işaretidir. Örneğin, aşırı yağlı yemeklere ya da alkole fazla düşkünseniz, mideniz içeriklerin bir kısmını atmak ya da kontamine (kirli) yiyeceklerde bulunan kimyasal maddeler veya bakterilerce yapılan zehirli maddelerden (toksinler) kurtulmak isteyebilir. Pestik ülser, hepatit ya da tümör gibi sindirim sistemine ait sorunlar kusmaya neden olabilir. Gebelikte gözlenen hormon seviyelerindeki değişimler (genellikle 6. Ve 14. Gebelik haftaları arası), diyabet, migren ve anksiyete de kusmaya yol açabilir.
İç kulaktaki denge organı harekete bağlı olarak aşırı uyarıldığında “taşıt tutması” denen durum ortaya çıkar. Menier hastalığı gibi denge organı bozuklukları ve viral enfeksiyonlar da baş dönmesi ve kusmaya neden olabilir. Ancak yolculuk öncesinde alınırsa “taşıt tutmasını” önleyen ilaçlar bulunmaktadır.
Her çeşit bulantıyı hafifleten akupunktur noktaları ve bileklere basınç uygulayan bileklikler bulunmaktadır. Kusma ciddi ve ısrarlı ise veya radyoterapi gibi kusmaya neden olabilecek tedaviler uygulanacaksa kusmayı önleyici ilaçlar (antiemetikler) reçete edilebilir.
Ciddi, ısrarlı kusmanın sebebinin belirlenmesi gerekir. Küçük çocuklarda bir doktora temasa geçilmesini gerektirir. Bunun dışında kusma zararsızdır. Bırakın vücudun kendi doğasınca hareket etsin.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.