Burkulmalar: Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Bağlar, bir kası diğerine bağlayan sağlam fibröz, elastik dokulardır. Eklemi bir arada tutar ve hareket alanını sınırlar. Her bir eklemi destekleyen birkaç bağ vardır. Eğer bir bağ aşırı gerilir veya koparsa buna burkulma denir (incinme ile karıştırılmamalıdır.)
Burkulmalar
Burkulma “akut” veya “kronik” olabilir. Tek bir zedelenme olduğunda akut bir burkulma olurken, bağ belli tekrarlayıcı işler veya hareketlerle ısrarla baskı altında tutulursa kronik bir burkulma oluşabilir.
Bir eklem normal sınırların ötesinde zorlandığında burkulur. Bu olduğunda bağdaki lifler küçük kan damarlarıyla birlikte kopar, eklem şiş ve ezik görünür. Bağlar, kaslar ve tendonlar gibi yumuşak dokular zedelendiğinde, dört ana belirti ile kendini gösteren iltihabi bir süreç başlar: kızarıklık, ağrı, sıcaklık ve şişlik. Bunların her biri iyileşme sürecinin önemli bir kısmını temsil eder.

Belirtiler

Belirtilerin şiddetli yaralanmaların derecesine göre değişir. Burkulmada ağrının sebebi, yaralanma bölgesindeki sinir liflerinin zarar görmesidir. Yaralanan dokudan serbest bırakılan zehirli maddelerce tahriş edilen ve yaralanan bölgedeki artan kan akımı nedeniyle basınç altında kalan sinir uçları ağrıya neden olur.
Derideki kızarıklık, kısmen, küçük kan damarlarının kopmasıyla olur. Bölge alevlenir çünkü, zedelenen dokunun etrafındaki kan damarları, besinlerin ve iyileştirici maddelerin sağlanmasını arttırmak için genişler. Ancak kan akımı, yaralanmayla oluşan zehirli artık uzaklaştırılmasını kolaylaştırır fakat, aynı zamanda şişliğe de neden olur.
Ciddi bir burkulmada, eklemin hastanede alçıya alınması gerekebilir ya da bağın tamiri için artroskopi gerekebilir. Bu cerrahi yöntemde, bir endoskop –mercek takılı sert, bükülmez bir tüp –küçük bir cerrahi kesi ile eklemin içine yerleştirilir. Aletler de diğer bir cerrahi kesi ile yarayı tamir etmek için içeri yerleştirilir.

Burkulmanın tedavisi

Daha hafif burkulmalarda, tedavi, ağrıyı dindirebilir, kanamayı en aza indirebilir ve eklemin işlevini yeniden kazanmasını sağlayabilir. Dinlenme, buz koyma, basınç uygulama ve yukarı kaldırmadan oluşan bir tedavi yöntemi olan RICE YÖNTEMİ, genellikle yarar sağlar. İlk basamak, burkulan bölgeye buz koymaktır. Bu, kan damarlarının büzülmesini sağlar ve yara bölgesine kanın hücum etmesini yavaşlatır. Soğuğa bağlı yanıkları önlemek için buzu ince, ıslak bir bezle sarın ve bir seferde 15-20 dakika uygulayın.
Bölge, zedelenmiş dokunun etrafında sıvı toplanmasını önlemek için, elastik bandajla sarılabilir –veya sıkıştırılabilir. Bu ayrıca, sinir uçlarına basınç aşırı sıvının neden olduğu ağrıyı da giderir. Bandajlama deriye biraz baskı uygulayacak kadar sıkı olmalı ama daha fazla ağrıya yol açacak ve kan akımını kısıtlayacak kadar da sıkmamalıdır.
Burkulan yer, yerçekimin etkisi ile kanın yara etrafında birikmesini önlemek ve kanın geçişini kolaylaştırmak için yukarı kaldırılmalıdır. Zedelenen liflerin tamir edilmesi zaman aldığından, yaralanan bölgeyi dinlendirmek çok önemlidir. Bir ayak bileği burkulmasının iyileşmesi 6-12 haftayı bulabilir ve eğer yavaş iyileşiyorsa fizyoterapi gerekebilir.

Ağrının Dindirilmesi

Bir eczaneden, ağrı kesici etkisi olan, ilaçlar alabilirsiniz. Bununla birlikte, ağrı ilaçlarla hafiflemiş olsa da, daha iyi hissettiğiniz için, fazla enerjik olmamalısınız; burkulan yere daha fazla zarar verebilirsiniz.
Burkulmanın ciddiyetine bağlı olarak, ağrı günden güne azalsa da beş ile yedi gün sürebilir. Vücudunuzu dinleyin; eğer burkulma hala ağrı veriyorsa dinlenmeye devam edin. Eğer ağrıdan çok, tutulmuş gibi hissediyorsanız nazik birkaç hareket yararlı olacaktır. Şişlik daha uzun sürebilir. Eğer ağrı hiç azalmıyor gibiyse doktorunuza danışmanız gerekir. Çünkü aksayarak ortalıkta gezinmek ekleme daha çok zarar verebilir. Bazen bir burkulmayı küçük bir kırıktan ayrıt etmek için röntgen çekmek gerekir.

Kas-iskelet Sorunlarına Yönelik Öneriler

Bir burkulmanın tedavisi için RICE yönteminin (metne bakın) uygulanması önemlidir. Bununla birlikte, burkulmalar ve diğer kas-iskelet sorunları için belirtileri katlanabilir hale getiren veya iyileşme sürecini kısaltan tamamlayıcı tedaviler bulunmaktadır.
• Burkulmadan birkaç gün sonra hafifçe masaj yapmak, zedelenen dokulardaki kan dolaşımını iyileştirerek bölgenin ısısını arttırır ve iyileşmenin hızlanmasını sağlar.
• Çalışmalar, akupunkturun ağrıyı azalttığını, şişliği giderdiğini ve iyileşmenin hızlanmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Uygulayıcıları akupunkturdan, kas ve eklem ağrısını iyileştirmekte faydalanmaktadır.
• Osteopati uzmanları ve masaj uygulayıcıları, eklem ve kaslardaki tutukluluğu gidermek için manipulasyondan (el becerilerinden) faydalanırlar. Duruşunuza ve mesleki etkinliklerinize göre, sorunun çözümüne katkısı olabilecek egzersizler önerebilirler.
• Bir homepati uzmanı çeşitli bitkileri eklemlerdeki burkulma ve ağrıları iyileştirmek için kullanılabilir.
• Birçok tamamlayıcı alternatif tedavi uygulayıcısı, eklemlerde uzun vadede gelişen iltihabi sorunları beslenme biçimine bağlamaktadır ve araştırmalar da, bazı romatoid artrit vakaları için bezder bir iyileştirme söz konusu olduğunu ileri sürmektedir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.