Bursit nedir ve tedavisi nelerdir?

Bursalar, kemikler, kaslar ve tendonlar arasında yastık görevi gören küçük, sıvı dolu keselerdir. Bu keseler, tendon ve kasların kemik yüzeylere sürtünerek yırtılmasını önler. Bu bursaların bir kısmı doğuştan vardır ama bazıları sonradan yeni ya da günlük sürtünmelere yanıt olarak gelişebilir. Eğer bunlar iltihaplanırsa, sonuç bursittir.
bursit nedir
Kemik, kas veya tendon arasındaki koruyucu yastıklar, alışılmamış aktivite ya da egzersiz, ayağa tam oturmayan ayakkabılar, gut ağrıları ya da romatoid artrit gibi iltihaplı durumlar dahil olmak üzere, birçok sebepten dolayı iltihaplanabilirler. Bursanın bulunduğu bölgeye alınan kuvvetli bir darbe gibi, kan dolaşımına giren mikroplar da buna sebep olabilir.
Bursit her yaş grubunda insanda görülebilir ancak, yaşlı insanlarda daha sık görülür. En sık görüldüğü yerlerden biri dizdir. Eğilimli kişiler, çok sık diz çöken kişilerdir; bahçe işleri ya da temizlikle uğraşanlar olabilir; öyle ki, “hizmetçi dizi” de denir. Sık görüldüğü başka bir yer de dirsektir. Dirseklerini uzun süre sıraya dayayan öğrenciler özellikle yatkındır. Sporcular, ayakkabılarının ayaklarını tam olarak kavramaması nedeniyle aşil tendonundaki bursitten şikayet edebilirler.

Tedavi

Tedavi, iltihapların nedenine göre değişir. Eğer neden ayakkabının vurması, zedeleyici ya da alışılmamış egzersiz gibi mekanik bir hasarsa, en iyi tedavi, basitçe bölgenin korunması kişinin dinlenmesidir. Buz uygulamak ve antienflamatuar ilaçlar almak, iyileşmeyi hızlandırıp, iltihabım azalmasına yardımcı olabilir. Eğer 3-4 güne kadar bir gelişme olmasa, size antienflamatuar bir enjeksiyon yapabilecek olan doktorunuza başvurun.

Enfeksiyona Bağlı Bursit

Enfeksiyonun nedeniyle oluşan bursit, derinin altındaki bir çıban gibi tedavi edilir. Eğer enfeksiyon hafifse giderek sadece bir doz antibiyotik olabilir. Bununla birlikte, ilerlemiş bir enfeksiyonda, genel ya da lokal anestezi altında, oluşan cerahatin akıtılması için cerrahi bir müdahale gerektirebilir. Bu, vücuda, kalan enfeksiyonla kendi yöntemleriyle başa çıkma şansı verir. Yaranın iyileşmesi birkaç hafta sürebilir. Daha sonra, bursa enfeksiyon nedeniyle kalınlaşmışsa, tamiri için başka küçük bir operasyona ihtiyaç duyulabilir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.