Büyük yaralanmalarda ilk anda acı hissedilmemesinin sebebi nedir?

Ayak parmağımızı merdivenin köşesine çarptığımızda ya da elimizi kapının arasına sıkıştırdığımızda şiddetli bir acı hissedersiniz.
büyük yaralanmalar
Bu acı hissi bir tür alarm sistemidir. Sizi vücudunuzdaki bir dokunun hasara uğradığına dair uyarır. İnsan vücudundaki sinir alıcıların birkaç milyon kadarı acı hissini algılar. Bu sinirler vücuda gelen darbenin şiddeti oranında uyarılırlar. Bu uyarılar vücudun herhangi bir yerinde bir sorun olduğunu bildiren önemli habercilerdir.

Acı Hissinin Sinir Hücreleri ile İletilmesi

Ancak bazı durumlarda acı hissi hemen algılanmaz. Özellikle büyük yaralanmalarda kaza anlarında ya da büyük kesiklerde ilk anda acı hissedilmez. Hatta ilk saniyelerde kişi yaralandığını bile anlamaz. Vücuduna bakıp yarasını gördüğünde durumu fark eder. Peki, parmağımızdaki küçük bir kağıt kesiği bile bize ani ve şiddetli bir acı hissettirirken, kaza anında yaşanan çok daha tehlikeli yaralanmalarda neden ilk anda acı hissedilmez?
Acı hissinin iletilmesinin sinir hücreleri aracılığıyla olduğunu söylemiştik. Sinir hücrelerine endorfin adlı bir hormon salgılayarak acı, üzüntü, ağrı gibi duyguları yok etme ya da hafifletme yeteneği verilmiştir. Endorfin için beynin ürettiği ve gereken zamanlarda acil ihtiyaç olarak kullandığı bir tür sakinleştirici ya da ağrı kesici tanımını yapabiliriz.
Vücut endorfini ağrının ilk hissedildiği anda sağlılar. Bu da acı hissini ilk saniyelerde engeller. Böylece büyük yaralanmalarda insan şoka girmeze ve acıyı yavaş yavaş hissetmesi olaya karşı direnme gücünü arttırır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.