Çarpım tablosu nedir ve nasıl ezberlenir?

Çarpım tablosu 1’den 10’a kadar olan sayıların birbirleriyle olan çarpımını gösteren bir tablodur. Çarpım tablosu üzerinde toplamda 100 adet çarpım sonucu yer almaktadır. Birbiriyle çarpılan sayıları görmek ve çarpım sonuçlarını öğrenmek için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz.
Çarpım Tablosu

Çarpım tablosu ne işe yarar?

Çarpma işlemi matematiğin temel işlemlerinden bir tanesidir. 4 temel işlemden (Bölme, Çarpma, Çıkarma, Toplama) birisi olan bu işlemin temelini kavradıktan sonra pratik olarak bazı çarpma işlemlerini yapabilmek mümkündür. Özellikle tek basamaklı sayıların çarpımını hesaplamak günlük hayatımızda ihtiyaç duyduğumuz bir durum haline gelebilmektedir. Bu sebeple, özellikle ilköğretim çağlarındaki öğrencilere çarpım tablosu ezberletilerek basit çarpma işlemlerini akıldan yapabilme yetisi kazandırılır ve öğrencilerin çarpma işlemleri için pratik bilgi edinmeleri sağlanır.

Çarpım tablosu nasıl ezberlenir?

Çarpım tablosunu ezberlemek için üzerinde zaman harcamak gerekecektir. Çarpım tablosunun en kolay kısmı 1’ler basamağıdır. Ezberlemeye 1’ler basamağından başlayın çünkü bir sayının 1 ile çarpımı yine kendisini verecektir. Birler basamağını geçtikten sonra 2’ler basamağını ezberlemeye başlayın. Burada biraz işler zorlaşmaya başlayacaktır. Her basamak için ayrı ayrı konsantre olmalı ve zaman ayırmalısınız. 10’lar basamağı 1’ler basamağı kadar olmasa da yine kolay bir kısımdır çünkü bir sayının 10 ile çarpımının sonucu yani 10 katı kolayca akla gelebilir.

1 Yorum

  1. eren 03/05/2014 Cevapla

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.