Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Enfekte biriyle korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye giren herhangi bir kişi, cinsel temasla bulaşan bir hastalığa yakalanabilir. Bu hastalıkların bazıları, doğru tanı konmaz ve uygun bir şekilde tedavi edilmezse ciddi sonuçlar doğurabilir.
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Genellikle zührevi hastalıklar adı verilen cinsel temasla bulaşan hastalıklar, tüm dünya üzerinde sorun teşkil etmektedir. Yaklaşık 25 değişik enfeksiyon bulunmaktadır ve bu hastalıkların sıklığı zamanla değişmektedir. Bir zamanlar yaygın olan gonore ve sfilis, bugün antibiyotiklerle kontrol altında tutulabilmektedir.
Gelişmiş ülkelerde, bugün, bu kategoride yer alan en yaygın hastalıklar klamidya, nonspesifik üretrit, genital herpes ve genital siğillerdir. Bunların sıklığı 1960’larda ve 1970’lerde, kadınlar, bariyer oluşturan doğum kontrol yöntemlerini bırakıp, doğum kontrol hapları kullanmaya başladığında keskin bir artış göstermiştir.
Klamidya ve genital herpes, 1980’lerde ve ‘90’larda çok daha yaygın hale geldi. Klamidya, birçok kısırlık vakasından sorumludur ve bazı ülkelerde rutin tarama kapsamına alınmıştır. Eski tip veneryan hastalıklardan farklı olarak, çoğu zaman ya hiç belirti vermez ya da çok az belirti verir ve çoğu zaman tanı konmadan kalır.
Cinsel temasla bulaşan hastalıkların çoğuna enfekte eş tarafından cinsel ilişki esnasında bulaştırılan bakteriler ya da virüsler gibi diğer mikroplar neden olur. Bununla birlikte bu kategoride yer alan Hepatit B ve HIV gibi enfeksiyonlar, yalnız cinsel temasla değil, kan transfüzyonu esnasında, enfekte iğnelerle veya anneden bebeğe de geçebilir.

Tanı ve Tedavi

Cinsel yolla bulaşan bir hastalığınız olduğundan kuşkulanıyorsanız, tanı konması için acele edin. Çoğu kez, bir cinsel sağlık kliniğine giderek, bir genitoüriner sistem uzmanına danışabilirsiniz. Fizik muayeneniz yapılabileceği gibi, kan ve idrar testleriniz de yapılabilir. Akıntı sürüntüleri tanı amacıyla bir laboratuara gönderilecektir.
Çoğu yaygın hastalık, antibiyotiklerle tamamen tedavi edilebilir. Genital herpes gibi diğer bazı hastalıkların tedavisi yoktur ancak, bunlar, kontrol altında tutulabilirler. Sizden, cinsel partnerinizi enfeksiyondan haberdar etmeniz istenecektir, böylelikle, o da incelenerek tedavi görebilir. Çoğunlukla, aynı zamanda, enfeksiyonunuz tamamen iyileşinceye kadar cinsel ilişkiye girmemeniz de tavsiye edilecektir..

Güvenli seks nasıl olmalıdır?

Cinsel temasla bulaşan hastalıklardan korunmanın, cinsel ilişkide bulunmamak dışında, kesin olan hiçbir yolu yoktur. Bununla birlikte, bu hastalıklardan birine yakalanma riskinizi, seks yaparken bazı önlemler alarak sınırlayabilirsiniz.
• Cinsel partneriniz konusunda seçici olun ve partner sayınızı sınırlayın.
• Penetrasyonun olduğu tüm cinsel bileşmelerde kondom kullanın.
• Cinsel temastan önce ve sonra iyice yıkanın.
• Oral ya da anal seks yapıyorsanız birleşmeler arasında yıkanın.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.