Çocuğum olmuyor ne yapmalıyım, nasıl çocuk sahibi olabilirim?

Evlilik sürecinde çocuk sahibi olamayan çiftler için pek çok sebebpten ötürü olarak hamile kalamama durumu gerçekleşebilmektedir. Bu anlamda bazen kadın tarafından bazen de erkek tarafından kaynaklanan bazı sağlık problemleri böyle bir sonuca neden olabilmektedir. Üreme sağlığı sorunu bulunmaması durumunda da her iki tarafın da yanlış uyguladığı yöntemlerden de ilgili sorun kaynaklanabilmektedir.

Önce Zamanlamaya Dikkat Edilmeli

Öncelikle kadınların hamile kalması için her ay ideal zamanı tespit etmek gerekiyor. Zira kadınların yumurtalıkları ayın her döneminde hamile kalmaya müsait değildir. Bunun için ideal zamanın her ay ilk adet olduktan sonra 10. ve 16. günler arasında olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Dolayısıyla erkek tarafından korunmasız olarak bu dönemlerde çiftleşme sağlandığı takip edilmelidir.

Çifleşme sonrasında da kadının belirli bir süre ayaklarını karın bölgesine çekerek spermlerin yumurtaya ulaşmasını kolaylaştırıcı bazı hareketleri yapmasında fayda olacaktır. Yumartanın döllenme ihtimalini artırmak için çiftlerin bu dönemde mümkün olduğu kadar korunmasız şekilde bu durumu tekrar etmesinde de fayda olacaktır.

“Çocuk için deniyoruz, uğraşıyoruz fakat yine de olmuyor”

Halk arasındaki tabirle “çocuk çalışmaları” sonuç vermiyorsa bu durumda doktora gitmek ve muayene olmak en manıklı çözüm olacaktır. Kadın veya erkekte mevcut olan bir eksiklik veya aksaklık çiflerin birlikte olmalarına rağmen çocuk sahibi olmalarını engelliyor olabilir. Belki basit bir ilaç tedavisi, hormon takviyesi vb. ile sorun çözülebilecektir. Eğer ilaç tedavisi ile çözülemeyecek bir durum varsa da bunun konusunda uzman bir doktor tarafından teşhis edilmesi ve çiftlerin buna göre hareket etmesi gerekir.

Tüp Bebek Tedavisi

Olağan yöntemler ve doktor muayenesi sonrası çocuk sahibi olunacak şekilde bir çözüm bulunamıyorsa bu durumda geriye tüp bebek tedavisi yöntemi kalmaktadır. Tüp bebek tedavisi, erkek spermi ile kadın yumurtasının kadının vücudu dışında (labaratuvarda ve tüpte) döllendirilmesi ve sonrasında kadın vücuduna tekrar yerleştirilmesi ve bu suretle kadının hamile kalması sürecine denmeketedir.

Tüp bebek tedavisinde kesin başarı garantisi olmamakla birlikte kaliteli bir hastanede ve uzmanlar gözetiminde belirli denemeler sonucunda başarılı sonuç sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Tüp bebek tedavisi gerek kadından gerekse de erkekten kaynaklı sorunlarda çözüm olabilmektedir.

Çocuk hayalleriniz için yakın çevrenizden araştırarak, daha önce başarılı sonuç almış bir tanıdığınızdan sorarak veya internetten araştırma yaparak kendinize en uygun tedavi merkezini bulabilirsiniz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.