Çocuk Gelişiminde ve Sağlığımızda Sütün Önemi

Süt, içerdiği besinlerin değeri ve besleyici özelliği sebebiyle özellikle gelişme çağındaki çocuklar açısından çok önemlidir. Esasında her yaşta tüketilmesi gereken süt; kas, kemik ve diş gelişiminde ve sağlığında son derece faydalıdır. Yabancı ülkelerde yüksek seviyelerde bulunan süt tüketimi maalesef ülkemizde düşük seviyede kalmaktadır. Ülke olarak ihmal ettiğimiz bu besinin tüketimindeki artış toplum sağlığını da yukarı seviyeye çekmemize katkı sağlayacaktır.

çocuk ve süt

Süt Neden Önemli ?

Süt Kalsiyum, Fosfor, Riboflavin ve D Vitamini açısından son derece zengindir. Ayrıca içerisinde bol miktarda potasyum, çinko, A ve B vitamini ve protein bulundurur. İçerdiği bu besinler sayesinde süt tüketimi ile beraber kas ve kemik gelişimi daha sağlıklı olmaktadır. Dişler için son derece önemli olan kalsiyum sayesinde ise diş çürüklerinin oluşma ihtimali daha düşük bir seviyeye inmektedir.

Hangi Tip Süt Tüketmeliyiz ?

Ülkemizde genel olarak uzun ömürlü ve günlük süt olmak üzere iki çeşit süt bulunmaktadır. Marketlerde daha çok uzun ömürlü süt gözlemlenir. Uzun ömürlü sütlerin günlük sütlere göre daha çok görülmesinin sebebi raf ömürlerinin daha uzun olması ve daha uzun süre bozulmadan saklanabilmeleridir. Ancak, uzmanlar günlük sütün uzun ömürlü süte göre daha çok tüketilmesinin daha yararlı olduğunu belirtmektedir. Buna gerekçe olarak da aşağıda belirtilen hususlar ileri sürülmektedir:

  • Uzun ömürlü süt, günlük süte göre daha yüksek ateşte ve daha kısa sürede pastörize edilmektedir. Bu da içerisindeki besin değerlerinin azalmasına sebep olmaktadır.
  • Günlük süt, daha düşük sıcaklıkta ve daha uzun sürede pastörize edilmektedir. Bu da daha lezzetli olmasını ve içerisindeki besin değerlerini korumasını sağlamaktadır.

Çocuğum Sütü Sevmiyor

Pek çok anne-baba çocuğuna süt içirmekte zorlanır. Bu tip durumlarda çocuklara süt içirebilmek için birkaç alternatif uygulanabilir. Bu yöntemlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

   • Kakaolu, muzlu veya çilekli süt tozları kullanarak sütün tadını daha çekici hale getirebilirsiniz.
   • Kakaolu, muzlu veya çilekli mısır gevreklerini süt ile beraber karıştırarak çocuğunuza yedirebilirsiniz.
   • Bir bardak sütü bal ile karıştırarak veya doğrudan marketten ballı süt alıp çocuğunuza içirebilirsiniz.

Süt Dışında Ne Olabilir ?

Sütün içerisinde bulunan besinler süt ürünlerinde de mevcuttur. Yoğurt, peynir, krem peynir, kaymak vb. süt ürünleri de süte alternatif olarak tüketilebilir ancak unutulmamalıdır ki süt ürünleri tam olarak sütün yerini alamazlar. Bu sebeple, mümkün olduğunca ve düzenli olarak yapılan süt tüketimi sağlık açısından en faydalı olanıdır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.