Çocuk Kitapları Haftası (Kasım Ayının İkinci Haftası)

Geleceğin teminatı olan çocuklar yıl boyu düzenlenen birçok etkinlikle anılır. Çocuk Bayramı, Okuma Bayramı, Dünya Çocuk Günü ve Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinliklerinde çocukların daha iyi anlaşılması ve yetiştirilmesi için birçok etkinlik düzenlenir.
kitap okuyan anne

Çocukların Yetişmesi ve Kitapların Rolü

O yüzden, geleceğin teminatı olan çocuklara çok fazla önem vermeli ve onların nasıl yetiştirileceğini iyi bilmeliyiz. Çocuk yetiştirmede en etkili araçlardan biri şüphesiz ki kitaplardır. Kitap bize bilmediklerimizi öğretir. Görmediğimiz yerleri tanıtır. Kitap okunduğu zaman göze, dinlendiği zaman ise kulağa seslenir. Kitaplar zamanımızı değerlendiren en değerli arkadaştır. Kitaplarla arkadaşlık küçük yaşlarda başlarsa bu güzel alışkanlık büyüyünce de sürer.

Kitapların Önemi

Kitaplar doğruyu, güzeli, iyiyi, yararlıyı bulmamamıza yardım eder. Kitaplar yaşamı sevdirir. Dünyayı güzelleştirir. İçimizi aydınlatır. Yazarlar kitaplar aracılığıyla binlerce hatta yüzbinlerce insana seslenebilir. Yazarın düşünceleri kitaplar aracılığıyla ülkeden ülkeye yayılır. Bilgiler en uzak yerlere ulaşır. Yazarla okuyucu arasında bir bağ oluşur ve bir yakınlık sağlanır.

Çocuk Kitapları Haftası Kısa Tarihçesi

Amerikan İzcileri Kitaplık Yöneticileri ilk defa 1917 yılında bir kitap haftası düzenlemeyi teklif ettiler. Aydınlar, yazarlar ve yayıncılar önerinin benimsenmesi için çalıştılar. Bu çalışmalar sonucu Kasım ayının ikinci haftası dünyanın birçok ülkesinde Kitap Haftası olarak kabul edildi. Bu hafta daha sonra bizde de Çocuk Kitapları Haftası olarak kutlanmaya başladı.

Kitap Haftası’nda neler yapılır?

Kitap Haftası içinde kitap sergileri düzenlenir. Kitap siparişleri mektuplarının nasıl yazıldığı öğretilir. Arkadaşlar birbirlerine kitap armağan ederler. Kitapsever öğrenciler hafta içinde kitaplıklarına bakar ve onları yeniden düzenler.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.