Çocuklarda Baş Ağrısı ve Migren

Çocuklarda baş ağrısı pek çok çocuk tarafından yaşanabilecek bir durumdur. Bazı çocuklarda baş ağrısıyla birlikte migren de görülebilmektedir. Anne-babalar sık baş ağrısı çektikleri, bunu ciddiye almadıkları ya da kaygılanmadıkları halde, aynı sorun çocuklarında olduğunda haklı olarak ciddi oranda endişeleniyorlar.

çocuk ve baş ağrısı

Çocuklarda baş ağrısı durumunda nelere dikkat edilmelidir?

Yedi yaşındaki çocukların yarıya yakını, 15 yaşındaki çocukların ise dörtte üçü baş ağrısından yakınabilir. Ama bu demek değildir ki yedi yaşın altında baş ağrısı olmaz. Bu yaş grubunda da baş ağrısı ile karşılaşabiliriz.

  • Uykudan uyandıracak kadar şiddetli veya sabahları olan
  • Sıklığı veya şiddeti artarak süren
  • Kusmanın eklendiği baş ağrıları altında ikincil neden olarak adlandırdığımız durumun varlığı

araştırma nedenleridir.
İyi bir gözlem, öykü ve detaylı muayene, tansiyon kontrolü çoğu zaman gereken bilgiyi verir. Daha sonra gerekirse beyin tomografisi, MR, EEG gibi tetkikler yapılabilir. Altta yatan ikincil neden yoksa birincil nedenli baş ağrılarını düşünürüz. Bu grupta migren, gerilim tipi ya da diğer özel tipte baş ağrıları akla gelmeli. Psikolojik nedenlerin de soruna yol açtığı unutulmamalı.

Çocuklarda migren nasıl anlaşılır?

Alın ve şakak bölgesinde tek taraflı olduğu gibi çift taraflı da olabilen, bulantı ve kusmanın eşlik edebildiği baş ağrısıdır. Migrenli çocuklar ışık ve sesten etkilenebilir, ağrının geleceğini hissedebilirler. Gözde ışık çarpmaları, cisimlerde büyüme-küçülme gibi belirtiler olabilir. Sebepsiz karın ağrısı bile migreni düşündürebilir. Ailede migren varsa çocukta görülme sıklığı yüzde 80’dir. Uzun süreli açlık, yorgunluk, uykusuzluk, gürültü, belirli gıdalar migreni tetikleyebilir. Genç kızlarda adet dönemleri, migrene bağlı baş ağrılarının yoğunlaştığı zamanlardır.
Kaynak: Posta Sağlık

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.