Dengeli Beslenme Nedir ve Nasıl Dengeli Beslenilir?

Hayatımızı devam ettirebilmemiz için yemek yemek ve sıvı tüketmek zorundayız. Vücudumuza pek çok çeşitte yiyecek ve içecek alırız ancak doğamız ve vücudumuz son derece komplike olduğu için aldığımız besinlerin de çeşitli olması gerekir.
Temel olarak yiyeceklerin yapı taşları karbonhidrat, protein ve yağ şeklindedir. Bunun yanında, vücudumuzun büyük oranında su bulunmaktadır. Vücudumuz bu yapı taşlarının yanı sıra vitamin ve minerallere de ihtiyaç duyar. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu ve çeşitlilik arz eden bu besinleri doğru oranda almaya dengeli beslenme denir.

dengeli beslenme

Dengeli Beslenme Nasıl Oluyor ?

Konuyu örneklerle açıklayacak olursak, örneğin her gün hamburger yediğimizi düşünelim. Bu durumda; ekmek ile patateste bulunan karbonhidratı, köftede bulunan proteini almış oluruz, hayatımıza bu şekilde de devam edebiliriz ancak belirli bir süre sonra vücudumuza vitamin ve mineral almadığımız için bazı hastalıklar baş gösterecektir.
Vitamin ve mineralleri dışarıdan takviye ile yani birtakım haplarla almak da mümkündür ancak tavsiye edilen ve doğal olan vitamin ve mineral kaynakları sebzeler ve meyvelerdir. Kesinlikle doğanın bize sunmuş olduğu meyve ve sebze çeşitlerini ihmal etmemeliyiz. Meyveleri mevsimine göre tüketmeli, sebzeleri ise gerek pişmiş olarak gerekse de türüne göre çiğ olarak tüketmeliyiz. Her meyvenin kendine göre protein ve vitamin zenginliği vardır. Dengeli beslenme yoluyla bu gıdaları çeşitli zamanlarda alarak vücudumuza yardımcı olmalıyız.

Su ve Kuru Yemişler Önemli

Dengeli beslenmede en önemli unsur bir gıda türüne yoğunlaşmamaktır. Yani her zaman aynı şeyleri yemekten veya içmekten kaçınmak gerekir. Fakat bu kuralı yalnızca bir tanesi bozar. O da sudur. Su olmazsa hayat da olmaz, biz de olmayız. Bu sebeple bol bol su tüketmeliyiz. Bu hem vücudumuz açısından elzemdir hem de sağlığımız açısından olumsuz etkilerden bizi koruyacaktır. O yüzden su içmeyi kesinlikle ihmal etmemeliyiz.
Bir diğer dengeli beslenme unsuru da kuru yemişlerdir. Meyve ve sebzelerde olduğu gibi kuru yemişlerde protein ve vitamin depolarıdır. Her bir kuru yemişin çeşitli faydaları vardır. Bu sebeple beslenme diyetiniz içerisinde kuru yemişlere mutlaka yer veriniz.

Hızlı Yaşam Sizi Yenmesin

Günümüzde hızlı yaşam tarzı hepimizi etkileyen bir durumda. Artık daha kısa zamanda daha çok iş yapma zamanı. Yediğimiz besinlerde kısa zamanda hazırlandığından ve yendiğinden sağlık faktörü çoğu zaman ikinci plana atılıyor. Dengeli beslenme konusundaki bilinçlenme ile bu koşullarda dahi kendimize doğu ve zengin bir diyet yaratabiliriz. Yeter ki neyin vücudumuz için yararlı ve zararlı olduğunu bilelim.

1 Yorum

  1. tuğhan 23/11/2014 Cevapla

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.