Deniz suyu neden tuzludur?

Bilim adamaları yirminci yüzyılın başlarında denizdeki tuzun nehirlerden geldiğini söylüyorlardı. Çünkü nehirler her ne kadar tatlı su içerse de içlerinde bir miktar erimiş mineral vardır.
deniz suyu
Bunların içinde en yüksek oranda bulunan mineral ise tuzdur. O zamanlar nehirlerin bu mineralleri ve içlerinde tuz bulunan kayaları erozyona uğratarak denizlere taşıdığı düşünülüyordu.

Deniz ve Nehirlerdeki Tuz Farklılığı

Ancak bu teorinin pek de geçerli olmadığı anlaşıldı. Çünkü böyle bir durumda denizdeki tuz oranının sürekli artması gerekiyordu. Denizlerde ise tuz oranı mekâna ve zamana göre değişiklik gösterse de temel olarak içindeki belli başlı elementlerin yoğunluklarının milyonlarca yıldır aynı kaldığı bilinmektedir. Bu nedenle nehirlerdeki tuzun oluşumu için yeni bir teori ortaya atıldı.
Bilim adamlarına göre tuzu oluşturan sodyum ve klor atomları iki farklı yerden gelerek denizde buluşuyorlar. Sodyum daha önce düşünüldüğü gibi nehirlerden denize taşınıyor, ancak klor yer kabuğu ve merkezi arasındaki katmanların içinden denize geliyor. Bu da okyanus dibindeki çatlaklar ve volkanlar kanalıyla oluyor. Böylece denizin içinde birleşen sodyum ve klor, deniz tuzunu oluşturuyor. Denizdeki tuzun gün geçtikçe artmamasının nedeni ise tuzun denizdeki diğer kimyasallarla birleşerek okyanus tabanındaki kayalar tarafından emilmesine ya da deniz suyunun çözeltisinden ayrılıp çökelti haline gelerek deniz suyundan eksilmesine bağlanıyor.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.