Depresyon

Zaman zaman herkes usanmış ve çaresiz hissedebilir. Bu tür depresyon (ruhsal çöküntü) yaygın ve olağandır. Genellikle belirgin bir nedene bağlıdır ve çöküntü hissi giderek azalır ya da bir şey sizi sarsarak o duygudan uzaklaştırır. Ancak bedeni ve zihni etkileyen, haftalar ya da aylarca süren yoğun bir keyifsizlik haline klinik depresyon denir. Bu, yardım gerektiren bir zayıflık değil, bir hastalıktır.
Depresyon
Biyokimyasal olarak depresyon, vücut kimyasında, beyin hücreleri arasında iletişim etkinliğini tetikleyen kimyasal maddelerin (nörotransmitterlerin) eksikliğine neden olan bir bozukluktan kaynaklanıyor gibi görünmektedir. Özellikle önemli olanlar, noradrenalin, serotonin ve dopaminin de içinde yer aldığı monoaminler denen bir grup kimyasal maddedir.
Yalnızlık ya da ölüm gibi üzücü durumlar, depresyonu tetikleyebilir. Fiziksel bir hastalıktan da kaynaklanabilir. Soğuk algınlığı, glandüler ateş ve kronik yorgunluk sendromu (myaljik ensefalomyelit ya da ME) gibi viral enfeksiyonlar sıklıkla depresyonla ilişkilendirilir. Kanser gibi yaşamı tehdit eden ya da multlpl skleroz gibi kronik bir hastalığa yakalanmak da depresyonu neden olabilir. Kontraseptif ilaçlar (doğum kontrol hapları), steroidler ve beta-blokerler dahil olmak üzere bazı ilaçlar da alkol gibi depresyonu tetikleyebilir.
Ağır depresyonu bulunan on kişiden biri çılgınca neşeli ve aşırı aktif dönemler de yaşar. Bu durum, manik depresyon olarak bilinir.

Kimler risk altındadır?

Depresyon, erkeklere oranla, kadınlarda daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bu, kadınlar duygularının daha fazla açığa vurduklarından ya da doktorlar kadınlara daha fazla depresyon tanısı koyma eğiliminde olduklarından olabilir. Adet dönemlerinde, gebelikte ve menopozda gerçekleşen hormonal değişikliklerle ilişkili olabilir. Bazı kadınlar adet öncesi dönemlerde kendilerine deprese hissederler. Doğumlardan sonra ağır depresyon ortaya çıkabilir.
Birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır (aşağıya bkz.). klinik depresyon için yaygın olarak antidepressanlar kullanılmaktadır ancak, bunların etki göstermeleri bir veya iki hafta gerektirebilir. Size uygun yaklaşımı buluncaya kadar birkaç değişik tedaviyi denemeniz gerekebilir.

Depresyonun Belirtileri

İnsanların %30’unun hayatlarının bir döneminde klinik depresyon geçirdikleri ortaya konmuştur. Aşağıdaki belirtileri gösteriyorsanız bir uzmanlar görüşün.
• Kendinize olan saygınız çok azsa ya da nedensiz suçluluk, utanma, değersizlik veya temiz olmama hissi.
• Israr eden sebepsiz acı ve ağrılar ya da sürekli yorgunluk ve enerji azlığı da dahil olmak üzere açıklanamayan fiziksel semptomlar.
• Rahat uyuyamama; özellikle çok erken uyanma ve tekrar uykuya dalamama.
• İştah ya da cinsel istek kaybı.
• Nedensiz yorgunluk veya kaygı.
• Ruhsal durumda iniş çıkışlar; gün içinde farklı zamanlarda ruh durumunda belirgin değişiklikler veya enerji ve his düzeylerinde yükselip alçalmalar.
• Israr eden keyifsizlik ve hüzün ya da intihar düşüncesi.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.