Derimiz vücudumuzun ne kadarını oluşturur?

Aynaya baktığımızda korkmuyor ve karşımızda çıkan görüntüden kaçmıyorsak, bunu vücudumuzu saran deriye borçlusunuz. Yüzünüzün ve bedeninizin kılıfı olan deriyi kaldırdığımızda karşımıza ne çıkacağını bir düşünün.
Derimiz vucudumuzun ne kadarini olusturur
Kaslar, damarlar, kan ya da yağlardan oluşan vücudumuz, üzerindeki dire sayesinde estetik ve güzel bir görününüm kazanır. Deri aynı zamanda insanın dış dünyayla iletişimini sağlayan bir haberleşmeye aracıdır. Çünkü hissetme duyusu derideki algılayıcılar kanalıyla çalışmaktadır. Derinin her santimetre karesinde dokunma hissini algılayan ve bulunduğu yere göre farklı görevleri olan duyu hücresidir. Örneğin acıyı ya da sıcaklığı algılayan alıcılar farklıdır. Deride sıcaklığı algılayan 30.000 ve acıyı hisseden 3.500.000 alıcı vardır. Bu nedenle elimiz yandığında önce sıcağı sonra acıyı hissederiz.

Derinin İşlevleri

Derinin işlevini tam olarak görebilmesi için yapısında yer alan pek çok unsur bulunur. Algılayıcı sinirler, dolaşım kanalları, havalandırma sistemi, ısı ve nem ayarlayıcılar bunlardan bazılarıdır. Ayrıca deri birbirine zıt olan iki özelliği aynı bünyede barındırır: Esneklik ve sağlamlık. Son derece esnek bir yapıya sahip olmasına rağmen bir o kadar da sağlam olması nedeniyle koruyucu yönü oldukça fazladır.
Derinin vücudumuzu kapladığı alan ise ortalama 2 metrekaredir ve ağırlık 3 kilogramdır. Ancak deri tüm hayatımız boyunca aynı kalmaz. Deri hücreleri haftada bir yenilenirler. Bu nedenle yaşamımız boyunca ortalama 20 kilogram deri hücresi üretildiğini söyliyebiliriz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.