Diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş ağrısı yaşanması durumunda herkesi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Diş ağrısının uzun sürmesi durumunda pek çok kişi “Diş ağrısına ne iyi gelir?” sorusunu sormaktadır.

diş ağrısı

Diş ağrısını tanıyalım

Diş ağrısı, genellikle diş çürümesi, diş minesinin aşınması, diş etlerinin iltihaplanması veya buna benzer sebeplerden dolayı oluşur. Günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen önemli rahatsızlıklardan biri diş ağrısıdır. Diş ağrısı ile başbaşa kalındığında en başta yapılması gereken her ne kadar doktora başvurmak olsa da çoğu insan doktor korkusuyla bu ağrıya katlanır.

Diş ağrısını gidermeye yönelik pratik çözümler

Diş ağrısını gidermek için aşağıdaki pratik yöntemlere göz gezdirip sizin için uygun olanı deneyebilirsiniz.

 • Birçok insan arasında tavsiye edilen bir yöntem olsa da uzamanlar, ağrıyan dişin üzerine ASPİRİN yada benzeri bir ağrı kesicinin kesinlikle uygulanmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Kısa süreli ağrı dindirdiği için iyi geldiğini düşündürsede ilaçlar içinde bulundurduğu kimyasallar nedeniyle diş etine daha büyük zararlar vererek ağrının ilerleyen dönemde daha da artmasına sebep olacaktır.
 • Ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda artıkları, diş fırçası ve diş ipi aracılığıyla iyice temizlenmeli. Bu işlemin ardından yarım su bardağı suya, yarım çay kaşığı tuz eklenerek bu suyla ağız iyice çalkalanmalı.
 • Diş hekimine gitmeden ağrı kesici alınabilir. Ancak bu ağrı kesici diş üzerinde bekletilmemeli doğrudan yutulmalıdır.
 • Eğer ağrının sebebi diş etinde oluşan iltihapsa, o bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır.
 • Dişte çürükten kaynaklanan bir oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk konulabilir. Karanfilin ağrı kesici özelliği sayesinde dişteki ağrı hafifleyecektir. Ancak bu işlem sırasında karanfil yağının diş etine sızması önlenmelidir. Çünkü karanfil yağı da diş etini tahriş edici özelliğe sahiptir.

Diş ağrısını gidermeye yönelik bitkisel çözüm önerileri

 • Ağrıyan dişe tuz koymak diş ağrısını bir miktar da olsa azaltır.
 • Defne yaprağı sirke ile kaynatılıp, gargara halinde kullanılırsa faydası görülür.
 • Sarımsak ezilerek ağrıyan dişin etrafı sarımsakla ovulursa ağrı hafifler.
 • Bir bardak kaynar suya, bir tatlı kaşığı ada çayı konulur. 20 dakika bekletilip ılık halde gargara yapılırsa fayda sağlar.
 • Nane iyice kıyılır, suda bir kaç gün bekletilir. Ağrıyan ve çürük dişlerin etrafına bir miktar pamukla konulursa ağrı geçer.
 • Bir bardak suya birkaç damla karanfil esansı konulup bu suyla ağız çalkalanırsa ağrı azalır.
 • Maydanoz ezilir ağrıyan dişe sürülürse ağrı azalır.

Diş ağrısını gidermeye yönelik tıbbi çözüm

Diş ağrısını gidermeye yönelik en etkili ve tıbbi olan yöntem kanal tedavisidir. Kanal tedavisi, dişin merkezindeki küçük, iplik benzeri dokunun, yani diş özünün çıkarılması işlemidir. Hasar gören, hastalanan veya ölen diş özü çıkarılarak, kalan boşluk temizlenir, şekillendirilir ve yeniden doldurulur. Bu işlemle kök kanalı kapatılır. Böylece diş yeniden kazandırılır.

3 Yorum

 1. hafis 21/08/2014 Cevapla
  • nedim 21/08/2014 Cevapla
 2. hafis 21/08/2014 Cevapla

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.