Diş Beyazlatıcı Özelliği Olan Besinler

beyaz dişleri olan 3 kişi resmi
Hepimiz için beyaz dişlere sahip olmak oldukça çekici bir durumdur. Diş fırçalamak, diş doktoruna gidip beyazlatma yapmak, beyazlatıcı malzemeler kulanmak bazı uygulanan yöntemlerdendir. Ancak, yediğimiz bazı besinler de biz farkında olmadan dişlerimizi beyazlatmada bize yardımcı olabiliyor. Şimdi bu besinler nelermiş, onlara bir göz atalım.

HAVUÇ

Bazı yiyecekler için doğanın diş fırçası demek yanlış olmaz. Havuç da bu üne sahip besinler arasında yer alıyor. Havuç, dişler üzerindeki inatçı lekeleri ovarak çıkartma yeteneğine sahiptir. Siz sadece ısırın.

ARMUT

Pek çok meyve asidik içeriğe sahiptir. Bu yüzden diş mineleri üzerinde olumlu etkileri olmayabilir. Ancak armut onlardan biri değil. Armut su içeriği oldukça yüksek bir meyvedir. Ağızdaki asidi nötralize etmeye ve tükürük üretimine katkıda bulunur.

ÇİLEK

Mevsiminde kırmızı rengiyle sofralarımızı süsleyen çileğin aslında pek çok faydası var ve dişlere olan etkisi bunun sadece az bir kısmıdır. Dişler için özellikle dolgun çilekleri tercih edin. Diş yüzeyini temizlemek için doğal bir eksfoliant olarak kullanılabilir. Malik asit açısından yüksek bir konsantrasyonuna sahiptir.

ELMA

Lif açısından zengin olan elmanın diş beyazlatmada yardımcı rol üstelendiğini biliyor musunuz? Sadece beslenmenizde değil, dişlerin temizliğinde ve plak oluşumunda da etkili olan elma, dişlerinizin bembeyaz görünmesinde önemli etkiye sahiptir.

SALATALIK

Salatalık diş etleri ve dişler için iyi bir besindir. Ayrıca önemli bir lif kaynağıdır. Salatalığın gevrek dokusu, şeker ve kimyasal artıkların dişlerden temizlenmesine yardımcı olur.

ŞEKERSİZ SAKIZ

Sakızın, şekersiz olmak şartıyla, ağızda bir çeşit nemlendirici görevi üstlendiğini biliyor musunuz? Tükürük akışını arttırır. Ayrıca diş üzerindeki leke ve yiyecek artıklarını toplama ve dişlerin çürümesine engel olma gibi etkileri vardır.

SU

Su, vücudumuzun en önemli ihtiyacı olduğu gibi, dişlerimizin en etkili maddelerinden biridir. İçtiğimiz diğer sıvılar, özellikle asitli olanlar dişlere zarar verir.

Dişlerinizi asit, kafein gibi sağlıksız sıvıların etkilerinden temizleyecek ve size beyaz gülüşler kazandırmaya yardımcı olacak içecek sudur.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.