Diş beyazlatmada ozon tedavisi

Karaciğer hastalıklarından kansere kadar pek çok rahatsızlığı tedavi eden ozon gazı, artık diş çürüklerinin de yok ediyor ve beyazlatıyor. Estetik diş hekimliğinde kullanılan tıbbın bu yeni gözdesini diş hekimi İmplantolog Doç. Dr. Tosun Tosun anlatıyor.

diş-beyazlatmada-ozon-tedavisi

Ozon tedavisi nedir?

Ozon, oksijen atomundan oluşan gazlı bir bileşik. Dünyayı çevreleyen stratosfer tabakasında bulunuyor. Ozon, yıllardır tıp alanında kullanılıyor. Kan dolaşımını hızlandıran, direnç arttıran ozon gazı; kanser, hepatit (A, B, C), bağırsak ve eklem sorunları, göz hastalıkları, virüslere bağlı rahatsızlıklarda yararlı. Çünkü oksijen ve ozonda güçlü bakteri öldürücü özellik var. Ayrıca bu ikisi vücudumuzdaki antioksidanları harekete geçiriyor. Bu sayede ozon, artık diş çürüklerinin tedavisinde de kullanılıyor. Ozon terapide, ozon molekülleri farklı biçimlerde vücuda verilerek iyileşme sağlanıyor. Ya kandaki oksijen, plasma teknolojisi ile ozon gazına dönüştürülüyor ya da hastadan alınan kan ozonlandıktan sonra vücuda geri veriliyor. Veya dışarıdan ozon gazı verilerek bakteriler ortadan kaldırılıyor.

Ozon tedavisi ne kadar sürer?

20-40 saniye ozon uygulandıktan sonra çürüğü oluşturan bakterilerin yüzde 99.9’u yok oluyor. Genellikle tek seans yapılıyor. Ancak çok koyu dişlerin beyazlatılmasında tekrar gerekebilir. Yan etkisinin olmaması, yöntemin en büyük avantajı. Bir başka keyifli yanı da ağzı yormadan, güvenli şekilde bakterilerin yok edilmesi. Ağrısın ve güvenilir bir metot olması bakımından her yaş grubuna uygulanabilir, özellikle çocuklar için önerilir. Ozon tedavisi yöntemiyle dişi oymaya ve anestezi vermeye gerek kalmıyor.

Ozon tedavisi ağızla ilgili hangi tedavilerde kullanılıyor?

Ozon tedavisi ağızdaki yara iyileşmesini hızlandırır ve kolaylaştırır. Başlangıç aşamasındaki diş çürükleri tamir edilir, derin çürükleri mikroptan arındırır, kanal tedavisinde kanal içindeki enfeksiyonu giderir ve ağızdaki yumuşak doku yaralarını tedavi eder. Bakterileri öldüren ozon tedavisi sayesinde bölge steril hale geliyor. Böylece diş üzerindeki mineraller dişi yeniden güçlendiriyor, 4-12 haftada çürük tamamen iyileşiyor. O aşamadan sonra da diş kendine geldiği için bakterilere karşı dirençli oluyor. Ozon gazı, dişeti cerrahisinde de çok yararlı bir yöntem. Yeni geliştirilen teknikler sayesinde diş beyazlatmada bile ozondan yararlanmak mümkün. Tabii işleme göre farklı ozon jeneratör teknolojisi kullanılıyor.

Kaynak: Posta Gazetesi