Diş eti kanaması neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Diş eti kanaması diş etiyle ilgili bir sorun belirtisidir. Farklı sebepleri olabilmekle beraber en genel sebebi düzensiz ağız bakımı ve diş taşlarıdır. Diş eti kanaması tedavisi için mutlaka diş hekimi kontrolü şarttır.

diş eti problemi ve çözümü

Diş Etini Tanıyalım

Diş eti, dişleri çevreleyen, kan ve sinir bağlantılarını sağlayan bölümdür. Sağlıklı diş eti görüntüsü pembe renklidir ve herhangi bir yerinde şişkinlikler bulunmaz. Diş eti kanaması vakalarında diş eti üzerinde farklı bölümler kırmızı renklidir ve yer yer şişkinlikler vardır.

Dişlerinizi düzenli fırçalıyor musunuz?

Ağız ve diş sağlığı bakımında dişleri düzenli fırçalamak esastır. Tam bakım için diş fırçası kullanımıyla beraber diş ipi ve ağız gargarası da kullanmak gerekir. Bu sayede diş taşı ve benzeri ağız sağlığını bozacak faktörlerin önüne geçmiş olursunuz.

Diş taşı nasıl diş eti kanamasına yol açıyor?

Diş taşı, diş eti ve diş arasına yerleşerek diş etini sıkıştırıyor ve kan dolaşımını olumsuz etkiliyor. Dolaşımda sorun yaşanması sonucu kan belirli bölgelerde birikmeler yapıyor ve bu da diş etinde kırmızı renkli görünüme yol açıyor. Kırmız bölgelerde sıkışan kan da en hassas fiziki müdahalede bile kanamaya başlıyor.

Diş eti kanaması ağız kokusuna yol açar mı?

Diş eti kanamasının ileri safhalarında gün içerisinde sürekli olarak dişler kanar. Gün boyunca ağızda bulunan kan ağız kokusuna yol açar. Ağız kokusuna etki eden bir diğer faktör de diş taşları ve üzerinde biriken yemek artıklarıdır.

Diş eti kanaması problemi nasıl çözülür?

Diş eti kanaması probleminin çözümünde ilk adım diş taşlarının temizlenmesidir. Bu sayede dişler ve diş etleri rahatlayacaktır. Bu aşamadan sonra diş fırçası, diş ipi ve ağız gargarasıyla günde iki kez ağız bakımı yapılması şarttır. İdeal ağız bakımı zamanları sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan öncedir. Eğer diş eti kanaması ileri seviyede yaşanmaktaysa kısa bir süre içerisinde tekrar diş hekimi kontrolü gerekir.

Diş eti bakımında kullanılabilecek ürünler

Diş eti hassasiyeti olanlar için diş hekimi tavsiyesi olan ürünler mevcuttur. Diş fırçası olarak Sensodyne Micro Active diş fırçası ve diş macunu olarak da Parodontax Florürlü kullanılabilir. Ağız gargarası olarak da Listerine Alkolsüz gargaraları tercih edilebilir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.