Diş ve Dişeti Hastalıkları

Bir diş, üzerini kaplayan diş minesi, kemikten daha sert ancak diş minesinden daha yumuşak olan dentin adı verilen orta tabaka ve iç kısımda yer alan, sıcak, soğuk, basınç ve ağrı uyaranlarına duyarlı duysal sinirleri içeren pulpadan oluşur.
Diş ve Dişeti Hastalıkları
Ağzın en yaygın iki hastalığı, diş çürümeleri ve dişetlerinin iltihabı olan gingivittir. Diş çürümesi, dental plaklar oluşup, diş minesini ve hemen altındaki dentin tabakasını aşındırarak deldiğinde olur. Plak, kurumuş tükrük, yiyecek artıkları ve bakterinin bir karışımıdır ve dişin dişetiyle birleştiği yerde oluşur.
Dişetlerinizi düzenli olarak temizlemezsiniz plak sertleşip aynı maddeden daha fazla toplanmasını sağlamakla kalmayıp, bakterileri de dişlere ve dişetlerine etkin bir fırçalamayla bile uzaklaştırılamayacak kadar yakın bölgede tutar ve kireçsi bir kabuğa dönüştürür.
Bu bakteriler yemek artıklarını, özellikle de işlenmiş şeker içeren yiyeceklerden kalan artıkları parçalayarak asit oluşturur. Diş çürüklerine kadar olacak şekilde diş minesini ve dentini kemiren bu asittir.
Çürük, dişin korunmasını azaltır ve dişi soğuk, sıcak ve tatlı yiyecekler gibi uyaranlara karşı duyarlı hale getirir. Eğer ihmal edilirse, derinleşip, enfeksiyonların pulpaya ulaşmasına olanak tanır. Buradaki enfeksiyon, ağrı ve iltihaba yol açar ve canlı dişin hayatta kalmasını sağlayan hassas kan damarlarına ve sinirlere zarar verir. Pulpa yok olursa, diş ölür.

Gingivit

Dişin boyun kısmında plak oluşumu ya da eski yiyecek kalıntılarının birikimi gingivite yol açabilir. Dişetleri şişer, plak pembe renk alır ve hassaslaşır. Yeme ya da fırçalama sonrası kolayca kanar ve ağır durumlarda, doku ölmeye başlarsa, nefes kötü kokar. Tütün, dişeti hastalıklarını kötüleştirir. Gingivit, plakların temizlenmesi ve düzenli fırçalama ve diş ipi kullanma yoluyla tedavi edilmezse, membrana zarar verebilir ve dişi gevşetir. Bu durum periodontit adını alır.

Önlem

Bu diş ve dişeti hastalıkları, 6 ayda bir düzenli diş muayenesi ve ara dönemlerde de iyi bir diş bakımı ile kolaylıkla önlenebilir. Yemeklerden sonra dişleri etkin biçimde fırçalamak ve düzenli olarak diş ipiyle temizlemek plak gelişimini önler ve diş çürümelerini daha başlamadan engeller. Herhangi küçük bir çürükle erken dönemde ilgilenilmesi, dişin bir diş hekimine doldurtulması da dişin kullanılmasını sağlayabilir.

Şeker Alımı

İçme suyuna ya da diş macununa eklenen florid diş minesinin yeniden yapımına ve güçlenmesine yardımcı olur ancak, dişleri, bir kutu köpüklü içecekte bulunan 14 kesme şeker gibi yoğun şeker alımına bağlı olarak açığa çıkan sürekli asit akımına karşı koruyamaz.
Suni şekerler – “doğal” olarak meyvelerden elde edilen bile – en kötüsüdür. Dekstroz, glikoz, fruktoz, sukroz, maltoz gibi birçok değişik formları vardır. Bu şekerler ağıza her girişinde dişlere saldırmaktadır.
Tatlı yiyecekler ve içecekler yalnız öğünlerde sınırlı tutularak, gün içinde şekerin ağız içinde kaldığı zamanların sayısının sınırlanması çürük riskini azaltır.

Erken Başlamak

Diş çürümeleri erken çocukluk döneminde başlar. İngiltere’de 2 yaşındaki çocukların yaklaşık %4’ünün süt dişlerinde çürük ortaya konmuştur. Kalıcı dişler için de durum aynıdır: 6 yaşındaki çocukların %4’ü yeni başlamış diş çürüklerine sahiptir. 15 yaşına geldiklerinde, çocukların %68’inde, çürüyen kısımları temizlenerek doldurulması gereken dişler bulunmaktadır.
Çocukların bu istatistiklerin bir parçası haline gelmesini önlemek ve sağlıklı dişlere sahip olmak için gerekli rutinlere yaşamın erken dönemlerinde başlayın. Bebeklere ve küçük çocuklara yatma vaktinde, geceleri veya uzun süre boyunca avutucu olarak tatlı içecekler vermekten sakının çünkü, bunlar dişlerin şekere çok uzun süre temas etmesine neden olur. Diş çıkarmaya başlar başlamaz bebeklerin dişlerini fırçalamaya başlayın.
Büyük çocukların ve yetişkinlerin iyi bir diş bakımı için edinmesi gereken alışkanlıklar arasında şekerli eğlencelik yiyecekler ve tatlılar yerine meyve ve kabuklu sebze yemek ve köpüklü içeceklerin yerini su ve sütle değiştirmek yer almaktadır.

Diş nasıl temiz tutulabilir?

• Dişlerinizi günde iki kere diş macunu ile yanlara küçük hassas hareketlerle fırçalayın.
• Dişlerinizin her yanını temizlediğinizden emin olun – ön, arka ve üst kısımlarını ve azı dişlerinizin yanlarını.
• Ulaşılması güç bölgelere erişebilecek bir diş fırçası seçin ve diş fırçanızı 3 ayda bir yenileyin.
• Tercihen akşam yemeğinden sonra olmak üzere günde bir kere diş ipi kullanın.
• Tartar (diş taşı) olarak bilinen plaklar bir diş hekimi tarafından temizlenebilir. “Diş temizliği (scaling)” adı verilen bu işlem, maddenin keskin, minyatür bir cihazla yontularak temizlenmesidir. Dişlerinizi 6 ayda bir, diş hekiminize öneriliyorsa daha sık olarak temizleterek dişlerinizi gerçekten temiz tutabilirsiniz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.