Diz Yaralanmaları

Diz, hareket eden birçok parçasıyla, karmaşık bir yapıdır. Özellikle, futbol, koşu ve kayak gibi birden burkulabileceği sporlar esnasında olmak üzere birçok yolla zarar görebilir.
diz yaralanmaları
Yaygın bir diz yaralanması şekli, kıkırdağın yırtılmasıdır. Artrit ya da burkulmasına neden olacak bir düşme sonucu oluşabilir. Bu tarz yaralanmalarda, ağrı genellikle dizin ön iç kısmındadır ve kişi zor doğrulur ve yürür, diz şişer.
Tedavi dizi bandajlayarak, 10-14 gün boyunca istirahat etmeyi öngörür. Eğer kıkırdak yerinden çıkmışsa, diz, birden bire kilitlenip açılabilir. Böyle durumlarda genel anestezi altında kıkırdağın çıkarılması gerekebilir. Her iki durumda da kademeli egzersiz dizin hareket kazanmasına yardımcı olur.

Bağ Zedelenmesi

Dizdeki birçok bağdan biri olan tibial kollateral bağ, dizin iç kısmından deriye yakın olarak aşağı doğru iner. Genellikle bacağı dışarıdan zorlayan çarpmalarla, örneğin futbolda rakibi durdurma esnasında, hasar görür veya yırtılır. Daha yaşlı hastalarda, eski bir incinme veya kemik dejenerasyonu sonucu görülebilir. İlk başta rahatlıkla yürüyebiliyorsunuzdur fakat, bir saat içinde ağrı ciddileşir ve zaman geçtikçe eklem şişer. Tedavi için standart RICE prosedürü uygulayın.
Ön ve arka bağlar diz ekleminde çaprazlaşır. Arka bağ, genellikle, trafik kazalarında diz, aşağıdaki kemiği uyluğa itecek şekilde kontrol paneline çarptığında yaralanır.
Ciddi yaralanma hastane bakımı gerektirir. Genellikle dizin içinde bir artroskop – bir iğnenin ucuna takılı kamera – yerleştirerek tanı konur. Cerrahi müdahale yapılıp yapılmayacağını dizin sağlamlığını ne kadar koruduğuna bağlıdır.

“Koşucu Dizi”

Koşucu dizindeki ana belirti (patellofemoral baskı sendromu), özellikle merdiven inip çıkarken oluşan, diz kapağının çevresindeki ağrıdır. Diz kapağının bacağın üst ve alt tarafın arasındaki olağan, düzgün yolunu izlemeyip sapmasıyla oluşur. Sebebi, uyluğun ön yüzündeki kasların nispeten güçsüz olması ve böylece diz kapağının karşılıklı eşit olmayan bir çekime maruz kalmasıdır. Tedavisi, bu kas grubunu güçlendirecek egzersizlerden oluşur ve bunlar da bir fizyoterapist tarafından önerilebilir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.