Doğru diş fırçalama tekniği

doğru-diş-fırçalama-tekniğiDoğru diş fırçalama tekniği ile ilgili birden fazla görüş mavcuttur. Genel olarak önerilen fırçalam tekniği diş fırçasının oval hareketlerle ve 45 derecelik açıyla olacak şekilde kullanılmasıdır. Bu sayede diş fırçasının düz hareketler vasıtasıyla erişemeyeceği diş aralarına ulaşması ve temizlik etkinliğinin arttırılması öngörülmektedir. Ancak bu teknik, diş diplerinde oluşan diş taşı ve tartar oluşumunu engelleyecek yeterliliğe sahip değildir. Bunun yerine daha kapsayıcı hareketler içeren bir fırçalama tekniği geliştirilmiştir. Bu teknikte önerilen hareketler diş etlerini de kapsamaktadır. Diş etlerinin başladığı noktadan yukarı doğru düz hareketlere dayalı bu sistemle diş etlerinin sağlığı artmakta, diştaşı oluşumu azalmakta ve dişler daha etkili bir biçimde temizlenmektedir.

Tekniğin Ayrıntıları

Bu teknikte en dipten en yukarı olacak şekilde dikey hareketlerle dişler fırçalanmalaıdır. Fazla baskı uygulamayarak, diş etleri, diş dipleri ve diş üzerinden fırça tek hareketle geçirilerek arkadan öne doğru dikey hareketlerle ilerlenir. Bu hareketler hem dişlerin dış yüzeyi hem de içi yüzeyi için tekrar edilir. Dişlerin üst kısmı içinse içeriden dışarı doğru hareketler uygulanmalıdır.

Doğru Diş Fırçalama Tekniğinin Diş Etlerine Katkısı

Doğru teknik ile yapılan fırçalama ile diş etlerindeki kan dolaşımı düzenlenmekte ve böylece kanamaya yatkınlık azalmaktadır. Kanamaya yatkın olan koyu kırmızı renkteki diş etlerininde bu teknik zamanla rengin açılmasını ve pembe bir görünüm kazanmasını sağlar.

Doğru Diş Fırçalama Tekniğinin Tartar Oluşumunu Azaltıcı Etkisi

Diş dipleri zamanla diş taşı diye de adlandırılan tartar oluşumuna yatkınıdır. Dip bölgelere fırçayla ulaşım zor olduğundan bu kısımların temizliği için ayrıca özen gösterilmelidir. Doğru diş fırçalama tekniği ile bu bölgelere ulaşım sağlanabilmekte ve tartar oluşumunu azaltıcı etki oluşmaktadır.