Doğum sonrası depresyon nedir?

Bir bebek dünyaya getirmek kadınlar için en özel duygu olmasının yanında hayatlarında yaşadıkları oldukça zorlu gelişimsel süreçtir. En iyi şartlarda bile bu süreç kadınlar için biyolojik, psikolojik, sosyal ve hatta ekonomik değişimleri içerir.

Bir bebek sahibi olmak ebeveynlere büyük mutluluk getirmesiyle beraber alışılmış sistemlerin değişimine, yeni sorumluluklara ve adaptasyon gerektiren yeni bir sürecin de başlangıcına neden olur. Yeni doğum yapmış kadınların bir çoğunda “postpartum blues (postpartum depresyon)” diye adlandırılan normal sınırda olan hüzün, nedensiz ve sık ağlama, endişe hali ve uykusuzluk görülür.

Postpartum Depresyon

Kelime anlamı olarak postpartum “doğum sonrası” anlamına gelmektedir. Bir kadının hayatında gelişimsel bir dönüm noktası olarak kabul edilen çocuk doğurma eylemi sonrası farklı duygusal ve psikoljik bir dönemi ifade etmektedir.

Doğum sonrası dönemde bazı annelerde çeşitli faktörlere bağlı olarak depresif özellikle ortaya çıkabilmektedir. Yeni anne olan bir kadın yoğun bir izolasyon, yalnızlık hissedebilmekte ve günlük işlerin tekrarlayıcılığı, iyi bir anne olamama endişesi ve annelik rolü ile yaşadıkları çatışmalar sebebiyle depresif mizaca sahip olabilmektedir. Bu ruh durumu ile ortaya çıkan postpartum depresyon, kadınlardan mutluluk ve bebeklerine hissetmeleri beklenen sevgiyi çalan bir hırsız olarak tanımlanmıştır.

Doğum sonrası depresyonun görülme sıklığı yüzde 5 ile 20 olarak bildirilmekle beraber, genel bazal sıklığının yüzde 10 olduğu kabul edilir.

Doğum sonrası depresyon ne kadar sürer?

Doğum sonrası depresyon genellikle daha geç 2. ve 8. haftalar arası başlar ve en çok 1 yıl kadar sürer. Depresyonun bitmesinde yakınların sosyal desteği ve ilgisi önemli bir rol oynamaktadır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.