Doktor Bilgi Bankası Giriş ve Genel Bilgiler

Doktor Bilgi Bankası, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya alınmış olan doktorlara ait diploma tescil numarası sorgulama hizmetidir. Bu hizmetten faydalanabilmek için Doktor Bilgi Bankası ekranı üzerinde TC Kimlik Numarası ile sorgulama yapılmalıdır.

doktor bilgi bankası

Doktor Bilgi Bankası Uygulamasının Amacı

2007 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından reçete yazan Hekim ya da Diş Hekiminin, yazmış olduğu reçete üzerinde kendisine ait asgari olarak bulunması gereken ve aşağıda örneği bulunan bilgiler şu şekilde düzenlenmiştir:

  1. Reçetenin yazıldığı kurumun adı (serbest çalışan hekimler haricinde zorunlu)
  2. Hekimin Unvanı (Dr, Doktor, Dt, Diş Hekimi, Uzm. Dr, Doç. Dr, Prof. Dr, v.b.) / Adı
    ve Soyadı (zorunlu)
  3. Diploma Tescil Numarası (zorunlu)
  4. Varsa Uzmanlık Alanları (zorunlu)

Yukarıdaki listeden de görülebileceği üzere zorunlu kılınan unsurlardan bir tanesi de Diploma Tescil Numarası olmuştur. Doktor Bilgi Bankası üzerinde her bir doktor için ayırt edici unsur olacak şekilde belirlenmiş olan Diploma Tescil Numarası bilgisine ulaşma imkanı tanınmıştır. Bu sayede reçete üzerinde yer alan kaşeler ve provizyon sistemine giriş yapan hekimlere yönelik olarak sorumluluk seviyesi artırılmıştır.

Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hekim ve Diş Hekimlerinin bireysel olarak kendilerine ait Diploma Tescil Numaralarını öğrenebilmeleri için Sağlık Bakanlığı’nın web sitesinde bulunan Doktor Bilgi Bankası linkini (http://sbu2.saglik.gov.tr/drBilgi/) açarak veya Bakanlığın web sitesindeki (www.saglik.gov.tr) web uygulamaları bölümü altında bulunan Doktor Bilgi Bankası linkinden T.C. Kimlik Numaraları ile sorgulama yapabilmeleri mümkündür.

Kurum İdareleri Tarafından Toplu Doktor Bilgi Bankası Erişimi

Sağlık Bakanlığına ait kurumların kadrolarında bulunan Hekim ve Diş Hekimlerine ait Diploma Tescil Numaralarına Kurum İdareleri tarafından topluca ulaşılabilmesi için; http://sbu.saglik.gov.tr/drbank/giris.aspx linki açılmıştır. Kurum yetkilileri tarafından bu linkten toplu liste alınabilmesi için gerekli olan kullanıcı kodu ve şifre, İhale Bilgi Sisteminde kullanılan kod ve şifre ile aynıdır.

Yeni Kaşe Yaptırmak Zorunlu Mu?

Mesleğe yeni başlayacak olan Tıp Doktorları ve Diş Hekimleri için yeni kaşeler yaptırılırken, bu numaraların kaşelere yazdırılması gerekir.
Halen mesleğini icra etmekte olan Tıp Doktoru ve Diş Hekimleri ise isterlerse Diploma Tescil Numaraları dahil reçetede bulunması zorunlu bilgileri, okunaklı olmak kaydıyla el yazısı ile reçetelere yazabilir isterlerse de bu numaraların yazılı olduğu yeni kaşe yaptırabilirler.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.